Reklamı Geç
TEKKKART 3
Şanlıurfa
23 Eylül, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  27.14
 • EURO
  29.00
 • ALTIN
  1680.2
 • BIST
  8039.18
 • BTC
  26561.774$
ÇOK ARAYAN

70 yıl inzivaya çekildi! Şehre indiğinde şoke oldu

70 yıl inzivaya çekildi! Şehre indiğinde şoke oldu
Adı Agafya Lykova o bir keşiş. Bütün hayatını ailesinin taşındığı Sibirya ormanlarında geçirdi. 70 yıl sonra ilk kez şehirle tanıştı. Nedeni ise ayağındaki rahatsızlık. O kadar uzun kaldı ki ormanlarda ikinci dünya savaşından bile haberi olmadı.
URFA HABER

İnzivaya çekilen ailesinin yerleştiği ormanda dünyaya gelen Agafya Lykova, rahatsızlanıp hastaneye kaldırılınca medeniyetle ilk kez tanıştı.

Bütün hayatını Sibirya ormanlarında geçiren 70 yaşındaki keşiş Agafya Lykova, ayağındaki rahatsızlık yüzünden hastaneye kaldırılınca 21. yüzyılla ilk kez karşılaştı.

YARDIM İSTEMEK ZORUNDA KALDI

1936'da inzivaya çekilen ailesinin yerleştiği ormanda dünyaya gelen kadın, geçtğimiz çarşamba günü ayağına saplanan ağrı sebebiyle uydu telefonuyla yardım istedi.

HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

Lykova, kış aylarında -40 dereceye kadar düşebilen sıcaklıklarda hareket kabiliyetini tamamen kaybetmekten korkuyordu. Helikopterle Kazakistan-Moğolistan sınırından neredeyse 1000 km kuzeyindeki Tashtagol Hastanesine aktarıldı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN HABERLERİ OLMADI

Lykova'nın hikayesi ilk kez 1970'lerde bölgeden geçen jeolojistlerin aileyi keşfetmeleri ile basına yansımıştı. Aileyle görüşüldüğünde İkinci Dünya Savaşının başlamasından da bitmesinden de haberleri yoktu.

ORMANDA DÜNYAYA GELDİ

80 sene önce Sovyet Rusya'dan ve dini ayrımcılıktan kaçan 6 kişilik aile sadece topraktan geçiniyordu. Aile Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılan "Eski İnançlılar" adı verilen bir mezhebe mensuptu. Lykova ve kardeşi ormanda inşa ettikleri kulubede dünyaya gelmişti.

TEK BAŞINA KALDI

Vice News ile yaptığı röportajda Lykova "Eski İnançlılar mensupları inanışlarından ötürü katlediliyordu. İşte o günlerde maddiyatçı toplumdan uzaklaşıp ilişkimizi kestik." açıklamasında bulunmuştu. 1988'de babasının ölümüyle tek başında kalan kadın, geçen mayıs ayında da tek dostu ve komşusu, 77 yaşındaki jeolog Yerofei Sedov'u kaybederek yapayanlız kaldı.

ÖLEN KOMŞUSUNU ELLERİYLE GÖMDÜ

Sedov'un oğlu, Siberian Times'a yaptığı açıklamada babasını Lykova'nın gömdüğünü söyledi:

"Doğrusunu yaptı. Babam öldüğünde hava nispeten sıcaktı, bu yüzden başkasının bedenini almaya gelmesini bekleyemezdi. Kendisine şükran borçluyum. Bu şekilde babam o çok sevdiği Yerinat'ta sonsuza kadar hatırlanacak."

EVİNE GERİ DÖNECEK

Yerel gazetelere göre Lykova hastanede bir hafta müşahade altında kaldıkktan sonra tekrar evine dönecek.

(Huffington Post)

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!