Gücü kadrosunda

  • Dolar 8.5573
  • Euro 10.1158
  • GR ALTIN 494.63
  • ÇEYREK 811.68

Asgari ücret 1300 emekliye 100 daha

Davutoğlu, müjdelerle dolu AK Parti seçim beyannamesini açıkladı.

Asgari ücret 1300 emekliye 100 daha

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin müjdelerle dolu seçim beyannamesini açıkladı. Toplumun her kesimini önceleyen beyannamede, kendi işini kuracak gençlere 50 bin TL hibe verilecek. Asgari ücret bin 300 liraya çıkacak, emeklilere yılda bir maaş zam yapılacak.

COŞKULU KALABALIK

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin 1 Kasım milletvekili seçimine yönelik seçim beyannamesini ATO Kongre Salonu’nda düzenlenen coşkulu toplantıyla açıkladı. Konuşmasına, “Bugün yeniden Bismillah diyoruz. Bugün 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015’i de bayram yapma günüdür şimdiden bayramımız mübarek olsun. Bugün bir kez daha projelerimizle milletimizin karşısındayız. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize vatanımıza ve bütün gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini diliyorum” sözleriyle başlayan Davutoğlu, “AK Parti bir reform hareketidir. Doğru eksenden bir reform hareketidir, AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. Bunu erdem ilkeleri ile birleştirmiştir. AK Parti halkın içinden toplumun bağrından çıkmış bir harekettir. Halkımızın her kesimine dokunan vaatlerimizden bahsedeceğim. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz reformlar ve bugün açıklayacaklarımızda bu üç özelliği göreceksiniz” dedi. 

“MUTABAKATLA HAZIRLANMIŞ BİR BEYANNAME”

“7 Haziran seçimleri demokrasimiz ve siyasi hareketimiz için önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Milletimiz seçim sandıklarında çatışma kültürünün terk edilmesini istemiştir” diyen Başbakan, “7 Haziran akşamı balkondan yaptığım konuşmada gereken dersleri çıkaracağımızı söyledim. Bütün kademelerde sonuçlar tartışıldı. Seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapıldı. Yüzde 41 gibi yüksek oranla çıkmamıza rağmen bir iç muhasebe yaptık. Toplumun her kesiminden insanlarla bir araya geldik. Beklentileri sorduk, eleştirileri dinledik. Sunduğumuz seçim beyannamesi, masa başında, dar katılımla hazırlanmış bir beyanname değil; milletin katılımıyla geniş bir konsensus ve mutabakatla hazırlanmış bir beyannamedir. Bugün, milletimizin huzuruna yine Türkiye’nin sesi olarak çıkmış bulunuyoruz. AK Parti, bütün unsurları, bütün birikim ve kararlılığıyla 1 Kasım’a hazırdır, yola çıkmaya hazırdır” ifadelerini kullandı. 

MAHALLE VE DAĞ BASKISI”

“Koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının temel nedeni eğitim ve dış politika alanında derinden bir onarım hükümeti teklif edilmiş olmasıdır” tespitinde bulunan Davutoğlu, şöyle devam etti: “AK Parti iktidarları bir yıkım bırakmadı ki onarım hükümeti olsun. Seçim hükümeti ortaya çıktı CHP ve MHP katılma konusunda olumsuz davrandılar. Çok ciddi bir mahalle baskısı uygulandığını gördük. CHP ve MHP’de Tuğrul Türkeş dışında elini taşın altına koyan, bu zor günlerde görev almak isteyen başka biri çıkmadı. HDP’den ise iki bakan katıldı, sonra dağ baskısı ile çekildiler. Yönetim boşluğu olmadıysa bunda AK Parti’nin ülke yönetme bilinci vardır. Bu gelişmeler, ülkenin umudunun AK Parti olduğunu bir kez daha gösterdi.”

“HUZUR VE İSTİKRAR...”

Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: “Geleceğimiz adına, istikrarımız adına ülkenin yegane umudunun AK Parti olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Yeni bir seçime giderken Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona, ilkelere, programa, projelere, enerjiye, kararlılığa ama en önemlisi aşka sahip olan yegâne parti AK Parti’dir. Biz sadece hedefler belirlemiyoruz, bu hedeflere ulaşma yolunda geçmiş 13 yılın somut atılımlarını teminat olarak ortaya koyuyoruz. Huzur ve istikrar, 1 Kasım seçimlerinde temel vizyonumuzdur. Büyük Türkiye, yeni Türkiye, demokratik Türkiye vizyonu, 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur.”

“SİLAHLARIN ÜZERİNE BETON DÖKÜLENE KADAR DEVAM”

Konuşmasında terörle mücadele konusunda kararlılık vurgusu yapan Ahmet Davutoğlu, “Kimse başladığımız işi yarım bırakacağımız vehmine kapılmasın. Kamu düzeni ihdas edilene, bütün silahlar gömülene, üzerine beton dökülene kadar bu mücadelemiz sürecek. Bu milletin birliğine, insanlarımızın kardeşliğine yönelen her türlü tehdide karşı dimdik ayaktayız. Sırtını dağa yaslayan, dağdan aldığı emirle siyaset yapanların aramıza nifak tohumları ekmesine, bin yıllık kardeşliğimizi zedelemesine kesinlikle izin vermeyiz. Terörün arkasındaki hain odaklar, çözümden rahatsız olan odaklardır. Bu engelleri ortadan kaldıracak ve kardeşliğimize halel getirmeyecek şekilde bütün ülkeyi bütünleştirecek toplumsal uzlaşı çalışmalarına devam edeceğiz. Gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerle, geçmişin vesayetçi anlayışıyla mücadele ettik, bundan sonra da hiçbir vesayete izin vermeyeceğiz. Ne karanlık mahfillerin ne de paralel odakların vesayetine bir daha bu millet şahit olmayacak, izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

REFORMLAR, VAATLER, PROJELER

“AK Parti beyannamesi insan onurunu hedef alan reformcu bir beyannamedir. Yerli yenilikçi bir beyannamedir. Beyannamemiz 'reformlar, vaatlerimiz, temel projeler' başlığı ile üç ana bölümden oluşuyor” diyen Davutoğlu, bunları şöyle sıraladı: 

“AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vaad ediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye'nin en temel taşıdır. Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin karşısında etkin ve dinamik bir yönetim anlayışıyla başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir. Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Seçim barajını yeniden düzenleyeceğiz.”

GELENEKSEL İRFAN MERKEZLERİ İLE CEMEVLERİNE HUKUKİ STATÜ

“Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız” ifadelerini kullanan Davutoğlu, “Bu noktada Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Aynı şekilde Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda gerekli değişiklikleri yapacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli'ye selam olsun” diye konuştu. 

“ROMANLARA AYRIMCILIĞI KALDIRACAĞIZ”

“Başta istihdam, iskân ve eğitim sorunları olmak üzere, bütün toplum kesimlerinin ve Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne hız vererek her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız” ifadelerini kullanan Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu: 

“Milli birlik ve kardeşlik projesi korunacak. Disiplin dışında askeri mahkemeleri kaldıracağız. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkaracağız. HSYK yeniden yapılandırılacak”

AİLE SOSYAL DESTEK PROGRAMI

Başbakan Davutoğlu, AK Parti’nin seçim vaatlerini şöyle sıraladı: “İleri teknoloji ile ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. Üretim verimliliğini artıran bir politika belirleyeceğiz. İstanbul'da tahkim merkezi kuracağız. Enerji sağlık uzay bilişim gibi öncelikli sektörleri destekleyeceğiz. Rüzgâr ve yenilebilir enerjiyi destekleyeceğiz. 5G'ye geçişin alt yapısını hazırlayacağız. Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları için Aile Sosyal Destek Programını ASDEP'i hayata geçiriyoruz. Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz. Bütün annelerimize ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve üstü çocuklar için 600 lira vereceğiz.” 

GENÇLERE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

Başbakan gençlere yönelik şu müjdeleri verdi: “Bir, seçilme yaşını inşallah 18'e indireceğiz. Seçme yaşını biz 18'e indirmiştik, seçilme yaşını da 18'e indiriyoruz. İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkânı getiriyoruz, nerede olurlarsa olsunlar. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz. 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Kredi fonu aracılığı ile yüzde 85 oranında kefalet sağlanacak. Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız”

EMEKLİLERE BİR MAAŞ ZAM MÜJDESİ!

“Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz” müjdesini paylaşan Davutoğlu, “7 Haziran öncesinde aylığı bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira vermiş, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık. Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Sosyal güvenlik destek kesintisini ortadan kaldırıyoruz” şeklinde detay bilgi verdi. 

ESNAFA 30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Taşeron işçilere kadro müjdesini de veren Davutoğlu, “Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde esnafımıza düşük faizli kredi uygulamamıza devam edeceğiz. 

Ayrıca 30 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız. Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, çok önemli, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız” ifadelerini kullandı. 

YEM VE GÜBREDE KDV KALDIRILIYOR

Seçim beyannamesi sunumunda çiftçilere de müjde veren Davutoğlu, “Yem ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz. İletme büyüklüğü 5 dekar altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak. Kırsal kalkınma desteklerini 81 ile yayacağız” dedi. 

ASGARİ ÜCRET 1300 TL OLACAK

“Asgari ücreti bin 300 liraya çıkarıyoruz” müjdesini paylaşan Davutoğlu, “Ayrıca yapılan işin tehlike sınırına göre farklılaşma sağlanacak. Tüm okullarımızda tam gün eğitime geçilecek. 

Öğretmen akademisini kuracağız. Meslek eğitimini yeniden yapılandırıp yeni bir proje etrafında yapılanmaya gidilecek. Yüksek eğitime geçiş sınavların yılda bir kez değil iki ya da üç kez yapılacak. Ücretsiz müze kartı verilecek. Bazı derslerin müze ve kütüphanelerde yapılması sağlanacak” dedi. 

 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık