Gücü kadrosunda

  • Dolar 8.835
  • Euro 10.3401
  • GR ALTIN 496.63
  • ÇEYREK 814.7

BAŞKAN CANPOLAT ‘GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ’NİN İLK YILINI DEĞERLENDİRDİ

Görev süresinde bir yılını dolduran Şanlıurfa’nın kalbi konumundaki merkez Haliliye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, görevindeki bir yılı değerlendirdi. Başkan Canpolat, adeta devrim niteliğindeki “Dijital Belediyecilik” üzerinde yoğunlaştığı yıllık değerlendirmede; rutin belediyecilik hizmetlerinden, tamamlanan ve devam eden yatırımlar ile gönül belediyeciliğine kadar birçok konuda halkı bilgilendirdi.

Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi’nde, üç televizyonun ortak yayınının konuğu oldu. Koronavirüs nedeniyle içinde bulunduğumuz kritik süreçte hijyen koşullar sağlanarak katıldığı programda; yöneltilen soruları kendine has samimi ve doğal üslubu ile yanıtlayan Canpolat, bir yıl önce canla başla başladığı hizmetlerini canı gönülden sürdürmenin huzurunu yaşadığını belirtti.

Koronavirüs konusunda Türkiye genelinde örnek gösterilen çalışmalarını anlatarak sözlerine başlayan Canpolat, rutin belediyecilik hizmetlerinden çok sosyal belediyecilik ve gönül belediyeciliği hizmetlerine vurgu yaptı.

 

SALGIN TEDBİRLERİ

 

İlçede koronavirüs tedbirleri kapsamında yürütülene çalışmalara değinen Başkan Canpolat, ilçe genelinde merkez ve kırsal ayrımı yapmadan mücadelenin devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Haliliye Belediyesi olarak ilçe merkezinde deterjanlı yıkma ve sonrası dezenfekte çalışmalarımız devam ediyor. İlçede bulunan resmi kurumların dezenfekte işlemleri devam ediyor. Kırsal mahallelerimizde de aynı şekilde dezenfektasyon ekipleri sahada aralıksız çalışma yürütüyor. Salgın geçene kadar gücümüz ölçüsünde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Başkan Canpolat, yüzyılımızın dijital dünyasında yeni nesil belediyecilik hizmeti kavramı olarak öne çıkan dijital dönüşüm konusunda yaptıkları çalışmaları tüm detaylarıyla anlatırken teknolojik atak anlamında bir de müjde verdi.

Canpolat, personelden, zamandan ve kamu kaynaklarından önemli oranda tasarruf sağlamakla birlikte en önemlisi vatandaş memnuniyetinde önemli bir kazanım olan dijital dönüşüm konusunda çalışmalarını şöyle değerlendirdi:

“Dijitalleşme çağımızın bir gereğidir. Bu nedenle göreve geldiğimizde bu kapsamda uygulama yapan Ankara Mamak ve İstanbul Beyoğlu belediyesinin uygulamalarını detayları ile inceledim. Kentimiz halkına en iyi uygulamanın hangisi olacağına karar verdikten sonra çalışmalara başladık. Mesela Beyaz Masa’ya günlük gelen telefon sayısı 300’ün altına düşmüyordu. Öncelikle Beyaz Masa’nın teknolojisini değiştirdik. Vatandaşın talebine daha hızlı ulaşım ve daha hızlı çözümü sağladık ve bu sayede gelen telefon sayısında yüzde 80 oranında azalma kaydettik. Neden azaldı? Sorunu çözülmüş ya da sorunu olmayan vatandaş Beyaz Masa’yı artık aramaz.”

 

YAKA KAMERASI UYGULAMASI

Şeffaflığı esas alan uygulamaları için yine teknolojiyi kullanıp tüm Zabıta ekiplerinin yakalarına görüntü ve ses kaydı yapan yaka kamerası yerleştirdiklerini, ardından Fen İşleri yapı kontrol ekiplerinde de aynı uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Başkan Canpolat, bugün yarın devreye girecek yeni dijital uygulamanın da müjdesini verdi.

 

HALİLİYE BELEDİYESİ CEP’TE! MÜJDESİ

 

Başkan Canpolat, dijitalleşme uygulamaları kapsamında Haliliye Belediyesi’nin vatandaşına elindeki cep telefonu kadar yakın olacağını belirterek, bu kapsamda App Store üzerinden belediyenin logosunun bulunduğu uygulamanın cep telefonuna indirilebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Haliliye Belediyesi logolu arayüz ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Google’dan onay geldiğinde bugün yarın devreye girecek. Böylece halkımız belediyemize daha hızlı ulaşabileceği gibi şeffaflık da en yüksek seviyede olacak.  Bu uygulama ile örnek vermek gerekirse vatandaşımız belediyemizin Beyaz Masası’na aynında ulaşıp sorununu yazacak,  fotoğraf çekip atabilecek, hatta konum bilgisini iletebilecek. Borcu olan vatandaşımız bu uygulama üzerinden borcunu görebilecek, ödeme yapabilecek.”

 

Göreve geldiği günden itibaren şeffaflığa büyük özen gösterdiklerini belirten Başkan Canpolat, bu uygulamanın şeffaf belediyeciliği de tab seviyeye ulaştıracağını vurgulayarak, “Dileyen herkes Belediye Meclisi kararlarımıza, yapılan ihalelere anında ulaşılabilecek. Belediyemizin hizmetleri, belediyemizle ilgili haberler,  dışardan gelen konuklarımız için kentimizdeki ören yerleri, resmi kurumlar, eczaneler gibi ihtiyaç duyulabilecek yerler görülebilecek. Kısacası Haliliye Belediyesi’nde ne olup ne bitiyor, ne gibi hizmetler veriliyor vatandaş cep telefonundan görecek” dedi.

 

Nüfus, yüzölçümü ve seçmen sayısı bakımından merkezdeki en büyük ilçe belediyesi olan Haliliye Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, kamuoyunda gündem konusu yapılan belediyenin borç miktarı ile ilgili tartışmalara da açıklık getirdi.

Başkan Canpolat, bu konuda muhalefet partisi belediye meclis üyelerinin soru önergesine verdiği cevabı belgeleyerek sürdürdüğü açıklamasında, “Biz her zaman şeffaf olduk, olmaya da devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde öncelikle tasarruf tedbirleri uyguladık,  bazı birimleri birleştirdik. Biz görevi 43 milyon TL borç ile aldık. Şu anda 17,5 milyon TL borcumuz var.

Bir yandan tasarruf yapıp, borç yükünü hafifletirken diğer yandan bu gerekçelere sığınmayıp sahada gümbür gümbür çalıştık. Bunun için belediye gelirlerimizi artırmanın çabasında olduk. Başta emlak istimlak olmak üzere gelirlerimizi artırdık. Şu an 45 milyon TL alacağımız var. Bunun için ilgililere SMS gönderdik, uyarıda bulunduk, tebligat ulaştırdık. Nihayetinde bu para vatandaşımızın parası ve vatandaşımıza hizmet olarak kullanılması gerekiyor.

Eğer borcumuz ile dışardaki paramızı karşılaştırırsak artıdayız deriz. Ama bu sadece kağıt üzerinde borcum yoktur demek olur. Para belediyemizin kasasına girmediği sürece ‘belediyemizin şu kadar parası vardır’ diyemeyiz. Tahakkuk ayrı, tahsilat ayrı. Tahsilat olmadığı sürece elinizdeki para sadece kağıt üzerinde kalır.

Belediyemizin gelirinin yüzde 50’den fazlası personel maaşlarına gidiyor, kalanı sahaya hizmet olarak yansıyor. Bu durum bütün belediyelerde böyle. Ama biz gelirlerimizi artırmak, tasarruf yapmak suretiyle halkımıza hizmet götürebiliyoruz.”

Uzun yıllar Ak Parti’nin gençlik kollarından başlayarak çeşitli yönetim kademelerinde görev alması sayesinde kırsala vakıf olan, nerede ne eksik var, hangi hizmet bekleniyor gibi konuları yakından bildiğini anlatan Başkan Canpolat, şunları kaydetti:

 

“Merkezdeki gibi kırsaldaki vatandaşımıza da hizmetkar olmak bizim görevimizdir. Bu kapsamda şehirde ne varsa kırsala da ulaştırma hedefinde olduk. 30’a yakın köy yolumuzun stablize döşeme çalışmalarını tamamladık. Buralara peyder pey asfalt da döşeyeceğiz. Köylerimizde 10 tane taziye evi vardı 12 tane de bizim dönemimizde yapıldı. Köylerimizde ağaçlandırma çalışmalarına da ağırlık veriyor, fidanları muhtarlara teslim ediyoruz. Çocuklar için oyun grupları, gençlerimiz için bölgesel spor sahaları kuruyoruz. Caminin çatısının akmasından hali ihtiyacına, okullara kadar hiçbir talebi geri çevirmiyoruz. Bunun yanı sıra mezralara da malzeme desteği sağlıyoruz.”

Haliliye’nin ilklerin ve yenilerin belediyesi olduğuna vurgu yapan Başkan Canpolat, Koronavirüs tedbirleri öncesinde Kültür Bakanlığı’na başvurduklarını, kritik dönem geçtikten sonra köylerde sinema ve tiyatro etkinliklerine başlayacakları müjdesini de verdi. 

 

SOSYAL ALANLARA İHTİYACIMIZ VAR

 

Başkan Canpolat, Şanlıurfa’nın sıcak bir kent olduğunu bu nedenle sosyal alanlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, bu kapsamda halkın nefes alacağı sosyal alanlara ağırlık vereceklerini bildirdi. Canpolat, bu kapsamda, Devteşti ve Süleymaniye Millet Bahçesi’nin yapımına başladıkları projeler arasında yer aldığını bildirdi.

 

TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN HİZMETLER

 

Başkan Canpolat, tamamlanan birçok hizmetin kurdelasını koronavirüs tedbirleri ile kesemediklerini belirterek, projesi tamamlanan 8 bin 400 metrekare yeşil alana sahip Göbeklitepe Parkının Karşıyaka Mahallesine hayırlı olması dileğinde bulundu. Canpolat, “Bunun yanı sıra Karşıyaka Mahallemize Semt Pazarı, Spor Kompleksi ile Cami ve Taziye Evi kazandırıyoruz” diye konuştu.

“İçerisinde uluslararası binicilik ve okçuluk sahaları bulunan Ata Sporları Yaşam Merkezinin yapımına başlıyoruz” müjdesini de veren Başkan Canpolat, içerisinde koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunan Tek tek Dağları Gençlik Kampı çalışmalarına da başlandığını kaydetti. Canpolat, yapımı tamamlanan Sırrın Millet Evi ile Ahmet Yesevi Millet Evi ve Süleymaniye Milmlet Evi’nin de hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

 

Canpolat, Devteşti Mahallesi’ne de Millet Evi kazandıracaklarını bildirdi.  Kadınların hem birlikte hoşça vakit geçirecekleri hem çocuklarını eğlendirebilecekleri Hanımlar Konağı’nın yapımını tamamladıklarını belirten Canpolat, birçok hizmetin kurdelasını koronavirüs nedeniyle kesemediklerini, tehlike geçtikten sonra hizmete açacaklarını kaydetti.

 

Başkan Canpolat, 42 bin metrekarelik Ahmet Yasevi Yeşil Vadisi, İkinci Bahar Evi, El Sanatları Merkezi gibi birçok hizmeti de Haliliye halkının hizmetine sunacak olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Bahçelievler Mahallesi’nin trafik sorununa da değinen Başkan Canpolat, bu konuyu ortak bir istişare ile çözeceklerini, bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi ile çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi. Canpolat, Bahçelievler ile ilgili olarak elektrikli, lastikli Halk Eğitim Merkezi’nin arkasından başlayacak sessiz bir tramvay projelerinin de bulunduğunu bildirdi.

“Eyyübiye’de doğruyoruz, Haliliye’de yaşıyoruz, Karaköprü’de uyuyoruz” esprisi de yapan Başkan Canpolat, merkez ilçe belediye başkanları ile uyumlu bir çalışma sergilediklerini, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün önderliğinde el ele, kol kola omuz omuza olduklarını, bu birlikteliğin Şanlıurfa halkına hizmet olarak döndüğünü kaydetti.

 

BELEDİYE HİZMET BİNASI

 

Başkan Canpolat, belediye hizmet binasının fiziki imkanlarının yetersizliği konusundaki bir soruyu da yanıtlarken, bu konuda çalışma yaptıklarını bildirdi. Mevcut binanın arkasında 30 dönümlük arazinin belediye hizmet binası inşa edilmek üzere tahsisinin yapıldığını ancak, geçici bir çözüm olarak ŞUŞKİ’nin binasına geçmeyi planladıklarını belirten Canpolat, bu konuyla ilgili yazışmaların devam ettiğini, koranavirüs nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldıkların kaydetti. Başkan Canpolat, “Yeni hizmet binasının yapımı da bizim dönemimize nasip olmasını umut ediyorum. Belediyelerin binaları koltukları vatandaşlarındır. Bizler misafiriz, bekçiyiz. Belediye binaları da vatandaşındır” diye konuştu.

 

RAMAZANDA BİN AİLEYE SICAK YEMEK

 

Haliliye Belediyesi’nin yoksulunun yanında olduğunu anlatan Başkan Canpolat, Sosyal Market’te kart uygulaması başlattıklarını, 10 bin civarında başvuru olduğunu, 4. 800’üne kart verildiğini belirterek, “Vatandaşımız burada market düzeninde alışverişini rahatça yapabiliyor, neye ihtiyacı varsa onu alıyor” dedi. Canpolat,  Ramazan’da her gün bin yoksul ailenin sıcak yemeğinin evlerine kadar teslim edilmesi için hazırlıklarını yaptıklarını bildirdi.

 

Başkan Canpolat, konuşmasını, “Önemli olan gönüllerde ve dualarda olmak. Bütün amacımız budur” sözleriyle tamamladı.

Urfa'da gelin arabasına silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı Urfa'da gelin arabasına silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Şanlıurfa’da acı olay: Uzman çavuş intihar etti! Şanlıurfa’da acı olay: Uzman çavuş intihar etti!

Şanlıurfa’da FETÖ operasyonu: 38 gözaltı Şanlıurfa’da FETÖ operasyonu: 38 gözaltı

SURUÇLAR AYLARDIR YALVARIYOR SESİMİZİ DUYUN SURUÇLAR AYLARDIR YALVARIYOR SESİMİZİ DUYUN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık