Reklamı Geç
TEKKKART 3
Şanlıurfa
23 Eylül, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  27.14
 • EURO
  29.00
 • ALTIN
  1680.2
 • BIST
  8039.18
 • BTC
  26583.786$
ÇOK ARAYAN

Bebekler Rüya Görür Mü ?

Bebekler Rüya Görür Mü ?
Bebeklerin rüya görüp görmedikleri ve eğer görüyorlarsa ne hakkında rüya gördükleri sorularına kesin yanıt vermek zor. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Araştırmacılar prematüre bebeklerin uykularının yaklaşık %90′ ını uykunun REM evresinde geçirdiklerini bununda, beyin gelişimini uyardığını söylüyorlar.
URFA HABER

Bebeklerin rüya görüp görmedikleri ve eğer görüyorlarsa ne hakkında rüya gördükleri sorularına kesin yanıt vermek zor. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin. 

Araştırmacılar prematüre bebeklerin uykularının yaklaşık %90′ ını uykunun REM evresinde geçirdiklerini bununda, beyin gelişimini uyardığını söylüyorlar. 

Yaşayan her organizmanın doğru şekilde fonksiyon gösterebilmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Uyku beynin işleme ve bilgi depolamasını, vücudun gevşemesini, enerji restorasyonunu, doku onarımı ve büyümesini sağlamaktadır. Bebeklerin zihinsel ve fiziksel büyümeleri ile bağlantılı olduğundan uyku bebekler için çok önemlidir. Uykunun iki ana aşaması vardır. Bunlardan biri “NREM” ( non rapid eye movement) evresi, diğeri ise “REM” (rapid eye movement) evresidir. NREM evresinin ayrıca dört alt evresi bulunmaktadır.

 

NREM evresine sessiz uyku da denilmektedir. Bu aşamada, uyku başlangıçta hafiftir ve daha sonra derin uykuya doğru ilerler. Bu aşamada kalp hızı azalır, solunum yavaşlar ve kan basıncı düşer. REM uykusunda ise beyin etkindir. Kalp atışları artar, solunum hızlanır ve kan basıncı artar. Rüyaların çoğu REM uyku aşamasında olur.

 

Çalışmalar yenidoğanların yetişkinlerden çok daha fazla uyuduklarını göstermektedir. Bebekler ayrıca yetişkinlerden biraz daha farklı bir şekilde uyurlar. Bir yenidoğanın 24 saat içinde 16 saatten fazla uykuya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu uyku sürekli bir periyotta değildir. Bebekler gün boyunca bir çok kez uyanıp uykuya dalarlar ve gece boyunca daha fazla uyurlar. Uykularının yaklaşık %50′ sini REM evresinde geçirirlerken bu süre yetişkinler için uykularının yaklaşık %25′ idir. Yani yetişkinler sadece bir ya da iki saat boyunca rüya görürken, bebekler yaklaşık sekiz saat boyunca rüya görebilir.

 

Bebekler Rüya Görür Mü?

 

Evet, bebekler rüya görürler! Uyku uzmanları yenidoğanların en çok doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde rüya gördüklerini göstermiştir. Bu kadar çok rüya görmelerinin nedeni uykularının büyük bir kısmını REM evresinde geçirmeleridir. Rüyalar uykunun hafif evresinde gerçekleştiği için, yenidoğanlar sesler, hareketler ve diğer faktörler nedeniyle kolayca uyanma eğilimindedir. Rüya görürken yenidoğanlar bazı sesler çıkarabilir. Gözleri hareket edebilir. Sağa sola yada vertikal olarak hareket edebilirler. Bebekler REM evresi sırasında gülebilir, gülümseyebilir, çığlık atabilir ya da ağlayabilirler. Ayrıca yüz kasları, elleri ve bacakları hareket edebilir bundan dolayı uyanabilirler. Bebekleri uyurken hafifçe kundaklamak uyurken hareket etmelerini engeller ve daha iyi uyumalarını sağlayabilir. Bebek büyüdükçe uykudaki hareketleri azalır. 

Çalışmalar rüya ile ilişkili beyin aktivitesinin, bebeklerin zihinsel gelişimi için gerekli olduğunu söylemektedir. REM aşamasında beyne kan akışı artar. Bunun bir sonucu olarak, bazı sinir proteinleri üretilir ve bunlar beyin yapı birimlerini oluşturur. Bebekler gördükleri, duydukları ya da hissettikleri şeylerden uyarılar alırlar. Beyin uyanık iken edinilen bilgileri işler ve birey için gerekli olanları saklar. 2010 yılında bir çalışma, bebeklerin rüya görürken öğrendikleri sonucuna varmıştır. Bazı bilim adamları bebeklerin anne karnında uyurken de rüya gördüklerini söylüyor. Belki de anne karnında hareket ederken hissettikleri hakkında rüya görüyorlar. Bir fetüs neredeyse günün tamamını uykuda geçirmektedir. Uyku saatleri derin uyku, REM uykusu ve ikisi arasındaki süre olarak ayrılır.

 

Bebekler Ne Zaman Rüya Görmeye Başlar?

 

Bebekler ne zaman rüya görmeye başlar? Araştırmacılar anne karnındaki bebeklerin yaklaşık 25.haftada REM evresini deneyimlediklerini ve bu noktada rüya görmeye başlayabileceklerini söylüyorlar. Aksine, bazı psikologlar çocukların yaklaşık beş yaşında iken rüya görmeye başladıklarını düşünmektedir. Çocukların o yaşta kendilerinin farkında olmaya başladıklarını ve çevrelerinde olanları anladıklarını ve bunların da rüyaları oluşturan esas etkenler olduğunu düşünüyorlar. 

Bebekler Ne Hakkında Rüya Görürler?

 

Uyku uzmanları, bebeklerin ne hakkında rüya gördükleri konusunda iletişim kuramadıklarını ve çevrelerindeki kişilerin veya şeylerin ne olduğu hakkında net bir anlayışları olmadığını söylemektedir. Yani bebeklerin rüyalarında ne gördüklerini söylemek çok zordur. Bilim adamları bebeklerin bebeklik ile ilgili yani ortalıkta emeklemek, emmek, etraflarındaki insanların şekilleri, etraflarındaki hayvanlar, bitkiler ve nesneler ile ilgili rüyalar görebileceklerini tahmin ediyor. Ancak rüyalarında ne gördükleri net değildir. Bu konuda başka bir soru ise bebeklerin kabus görüp görmedikleridir. Nörobilimciler bebeklerin, yabancı korkusu dışında, iki ya da üç yaşına kadar korku kavramını anlayamadıklarını düşünmektedir. Yani bu yaşa kadar kabus göremezler.

 

Yazımızda bebeklerin rüya görüp göremedikleri ve rüyalarında ne gördükleri sorularını yanıtlamaya çalıştık ancak bebeklerin rüyalarında ne gördükleri sorusu hala gizemini korumaktadır.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!