Reklamı Geç
TEKKKART 1
Şanlıurfa
28 Ocak, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  18.81
 • EURO
  20.43
 • ALTIN
  1164.9
 • BIST
  5191.83
 • BTC
  23047.270$
ÇOK ARAYAN

CHP’Lİ TUTDERE: TÜTÜN TİCARETİNE GETİRİLEN HAPİS CEZASIYLA REJİ SİSTEMİNİN BİLE GERİSİNE GİDİLDİ

CHP’Lİ TUTDERE: TÜTÜN TİCARETİNE GETİRİLEN HAPİS CEZASIYLA REJİ SİSTEMİNİN BİLE GERİSİNE GİDİLDİ
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getiren kanunun yürürlük tarihinin ertelenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2017 yılında yapılan değişiklikle tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildiğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, tütüne getirilen hapis cezasıyla birlikte de tütün meselesinde 100 yıl geriye gidildiğini ifade etti.
BABY MAXİ
MAKSİMUM 2

Milletvekili Tutdere, “İktidar 2017 yılında tütünü yasal bir zemine oturtacağız dedi ve Tütün Kanunu’nda bir değişiklik yaptı. 4733 sayılı kanunla, kooperatifler eliyle tek başına içim özelliğine sahip tütünün ticaretini yapacak yasal bir düzenleme yaptılar. Fakat bir kanundan çıkardıklarını götürüp kaçakçılık kanununa eklediler. Yetki Belgesi olmadan tütün satan, satışa arz eden ve bulunduran kişiler hakkında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasayı getirdiler. Ceza yürürlüğe girdiğinde 5 gr tütün satan da 1 kg tütün satan da en az 3 yıl hapis cezasıyla karşılaşacak. Bu reji sistemini de geçti. 100 yıl öncesine döndük. Osmanlı döneminde tütün Düyun-ı Umumiye kapsamında yabancılara verildikten sonra bir reji sistemi oluştu. Şu anda o dönemin de gerisine gitmiş olduk yani 100 yıl geriye gittik.  Üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası hangi hukuka hangi vicdana sığar? Tütüne hapis cezası getirdikten sonra biz bu işi çözüyoruz demek tutarsızlıktır. Tütüne hapis cezası getirmek tek kelimeyle vicdansızlıktır.” ifadelerini kullandı. 

Adıyaman’daki Tütün Kooperatifleri Daha Kurulma Aşamasındayken Büyük Sigara Şirketleri Piyasayı Ele Geçirmiş 

 

Vergi indirimin sadece yerli tütün üreticisi için yapılmadığını vergi indirimden uluslararası sigara şirketlerinin de yararlandığını, bundan dolayı da büyük sigara şirketlerinin piyasayı ele geçirdiğini aktaran Tutdere, “Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle ÖTV’yi yüzde 60’dan yüzde 40’a indirdik diyorlar.  Siz bu sarmalık kıyılmış tütündeki yüzde 40 indirimi sadece tütün kooperatifleri için yapsaydınız ortada bir sorun yoktu, fakat bu indirim sadece onlar için yapılmadı. Bu indirimden uluslararası sigara şirketleri de faydalanıyor. Sarmalık tütünde ÖTV indiriminin yapıldığının ertesi tarihten itibaren içinde uluslararası büyük sigara şirketlerinin de olduğu 18 şirket şu anda yetki belgesi alarak piyasaya girmiş ve şu anda piyasaya mal satıyorlar. Adıyaman’daki yerli tütün kooperatifi daha kurulma aşamasındayken sen getirmişsin yerli tütün üreticilerini büyük sigara şirketleriyle aynı kefeye koymuşsun. Bu olmaz ve bu eleştiri son derece makul bir eleştiri. İktidarın buradan bir pay alıp, ‘evet, hakikaten buradaki iki farklı gücü karşı karşıya getirme şansımız yok.” demesi lazım. Tek başına içilebilir tütün bir marka değeridir. İndirim yapacaksanız, yönetmeliği ayrı, vergisini ayrı düzenleyeceksiniz. Ona göre bir model ortaya koyacaksınız. İktidar, ‘ben kooperatifi çıkardım, yönetmeliğimi çıkarmışım gerisine karışmam tütüncü bilir’ derse yanlış. Bu yol yeni bir süreçtir, bu yeni bir yoldur ve bu yolculukta devlet iktidar tütüncünün yanında olacak. Yanında olmak zorunda. Eğer yanında olursa bu yolculuk başarıya ulaşabilir, yanında olmazsa bu iş tökezler.” şeklinde konuştu.

 

İllegal Yollarla Tonlarca Kaçak Tütünü Türkiye’ye Sokanlara Yaptırım Uygulanmıyor, Yerli Tütün Üreticileri Hapse Atılıyor

 

Tonlarca kaçak tütün ve sigaranın illegal yollarla Türkiye’ye sokulduğunu, illegal yollara başvurarak kaçak tütünü ülkemize sokanlara yasal yaptırım uygulanmadığını fakat yerli ve milli tütün üreticisinin hapse atıldığını ifade eden Milletvekili Tutdere, “Şu anda gümrüklerden tonlarca kaçak tütün ve sigara illegal yollarla Türkiye’ye sokuluyor fakat onlara bir şey yapmıyorlar. Onları Türkiye’ye sokanlar şu anda cezaevinde değil, Adıyaman’ın gariban tütüncüsü cezaevinde. İktidarın adaleti fakire, garibana işliyor. Burada mantık şudur; hapis cezası hükmü maddesinden yerli tütünü muaftır tutacaksınız, yerli tütün bunun kapsamı içinde olmayacak. Benim ülke sınırlarımın dışından kaçak yollarla gelen tütünü ben cezalandırırım diyorsan o zaman buraya yerli tütün hariçtir ibaresini koyacaksın. Türkiye’de üretilen tütün bu kapsama girmeyecek. Bu girmezse sorun yok. Dışarıdan gelene müeyyide yok, çünkü dışarıdan gelene müeyyide koyarsan içerideki tütüncünün lehine bir durum olur. Buna kimse karşı çıkmaz zaten. Bizim karşı çıktığımız nokta yerli tütünle kaçak tütünün aynı kefeye koyulması ve aynı şekilde cezalandırılması için ortaya çıkarılan kanun. Bunu kabul edemeyiz, buna karşıyız.” dedi.

 

Hiçbir Baskı Tutdere’yi Tütün Mücadelesinden Zerre Geri Adım Attıramaz

 

Hiçbir baskı, hedef gösteren hiçbir açıklama tütün mücadelesinden bizi zerre geri adım attıramaz ifadelerini kullanarak tütün meselesi çözülene kadar mücadelesine devam edeceğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, “Bu işi çözene kadar tütünün ve tütüncünün sesi olacağım. Adıyaman’ı hakkının ve hukukun teslimi konusunda her türlü mücadeleyi gayreti göstereceğim. Bundan kimsenin endişesi, şüphesi olmasın. Bu işin gerçekten çözüme kavuşması için ne gerekiyorsa, üzerime ne düşüyorsa ben her zaman Adıyaman halkının yanında oldum bundan sonra da olmaya devam edeceğim.  Yeter ki bu mesele artık çözülsün ve tütünü konuşmayı artık bırakalım. Adıyaman’ın daha konuşulacak bir sürü meselesi var. Bu kentin gençleri işsiz, bu kentin toprakları susuz, bu kentin yolları bozuk, bu kentin barajları yapılmadı yarım kaldı, bu kentin fabrikaları yok, bu kentin konuşulacak çok meselesi var.” şeklinde konuştu.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!