Şanlıurfa
05 Ekim, 2022, Çarşamba
 • DOLAR
  18.33
 • EURO
  18.11
 • ALTIN
  982.85
 • BIST
  3245.76
 • BTC
  19316.84$

ÇİFTÇİYİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, dolu yağışı nedeniyle zarar gören alanlarda Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ile yapmış oldukları çalışmanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştü. Görüşmeye ilişkin ayrıntıları paylaşan Aydınlık, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın tarıma katkısını çok iyi biliyor ve bu nedenle ilimizle özel olarak ilgileniyor. Yapmış olduğumuz çalışmaların ardından 15 milletvekilimizle beraber bugün Genel Başkanımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bu vesileyle çiftçilerimizin taleplerini de birebir kendileriyle paylaştım. Sayın Kılıçdaroğlu ‘çiftçilerimizin sesi olmaya, onlar için mücadele etmeye devam edeceğiz, çiftçiyi asla yalnız bırakmayacağız’ diyerek Şanlıurfalı hemşehrilerime selamlarını ilettiler. Önümüzdeki günlerde de Sayın Genel Başkanımızla tekrar bir araya gelerek Şanlıurfa raporunu sunacağız” dedi.

ÇİFTÇİNİN 175 BUÇUK MİLYAR TL DEVLETTEN ALACAĞI VAR

90 gün aradan sonra CHP Grup Toplantısı yapıldığını hatırlatan Aydınlık, “Sayın Genel Başkan görüşmemizden önce uzun bir aradan sonra grup toplantısında konuştu. Söylediği sözler birilerini yine rahatsız edecek ama önemli olan vatandaşımızın derdine derman olmak, hakkı savunmaktır. Genel Başkanımız grup toplantımızda aynen şu ifadeleri kullandı:

Çiftçiler için ne yaptılar, efendim borçları yeniden yapılandırıyoruz. Erteliyorlar, üstüne bindir faiz. Bütün çiftçi kardeşlerim beni dikkatle dinlesin. Sizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden alacağınız var, borcunuz yok.

Şu Meclis, 2006’da bir kanun çıkardı. Dedi ki her yıl milli gelirin en az %1’i oranında çiftçiye destek verilir. Bugüne kadar, kanun çıktıktan bu tarihe kadar hiçbir zaman çiftçiye %1 teşvik verilmedi. Çıkardık, çiftçinin hakkı ne kadar? 2007-2018 son iki yılı dahil etmediğimizde 122 milyar 169 milyon TL çiftçinin alacağı var devletten, %1’lerden. Son 2 yılı dahil ettiğimizde 175 buçuk milyar TL, çiftçinin bu devletten kanunen alacağı. Dedik ki çiftçilerimizin tüm borçları bu kadar değil, gelin çiftçinin borcunu silelim zaten alacağı var devletten. Hadi bunu yapamıyorsun, çiftçinin borçlarını yeniden yapılandır, 1 yıl süreyle ertele, faizini devlet olarak sen öde. Bari bunu yap ama yapamıyorlar, yapamazlar’

Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak tavrımız net çiftçimizin daha fazla üretim yapabilmesi, daha kaliteli üretim yapabilmesi için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız ve inşallah iktidara geldiğimizde çiftçimiz yararına politikalarla bu ülkeyi kalkındıracağız” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!