Şanlıurfa
05 Ekim, 2022, Çarşamba
 • DOLAR
  18.33
 • EURO
  18.11
 • ALTIN
  982.85
 • BIST
  3245.76
 • BTC
  19316.84$

“Engelli insanlarımıza yardım etmek, insan olarak ve dinen görevimizdir”

“Engelli insanlarımıza yardım etmek, insan olarak ve dinen görevimizdir”
Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 10 / 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçimiz Önen mesajında; “Engelli insanlarımıza yardım etmek, insan olarak ve dinen görevimizdir. Herkesin elinden geldiğince engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmalarının dini ve insani bir görev olduğunu, toplumların huzur ve mutluluğunun, engelli / engelsiz hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleriyle mümkün olduğunu söyledi.

Bazı yapılarımızın engellilerin önüne engel olduklarını görmek bizleri üzüyor

 

2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği başta olmak üzere, hayata geçirilen yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerindeki gelişmelerin yanı sıra, engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığının inkâr edilemez boyutlarda olduğunu hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Engelliler Haftası bir kutlama, çiçek sunma haftası değildir. Bu hafta farkındalık haftasıdır, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Engelli olmak asla utanılacak ya da saklanacak bir şey değil. Türkiye´de her 100 evden 5’inde engelli bir vatandaşımız var. Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da her zaman dile getirdiği gibi; ‘önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir dinin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Bu arada bazı yapılarımızın engellilerin önüne adeta engel olduklarını haberlerde görmek, duymak bizleri üzüyor. Son olarak ta yeni yapılan Camilerimize engelli kardeşlerimizin rahatça ulaşabilmelerine imkân verilmediği bilgilerinin de sosyal medyaya bile yansıması bizleri üzüyor. Gerekli tedbirler mutlaka alınmalı ve unutulmamalı” dedi.

 

 

Dinimiz, engelli insanlarımıza yardım etmeyi emreder

 

“İki şey var ki, ondan daha iyisi yoktur; Allahü Teâlâ’ya iman ve O’nun kullarına iyilik etmek, şefkatli olmak. İki şey var ki, ondan daha kötü iki şey yoktur; Şirk ve insanlara kötülük etmek” Hadis-i Şeriflerini hatırlatan Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, “Engelli insanlarımıza yardım etmek, insan olarak ve dinimizin gereği olarak görevimizdir. -‘Siz, güçsüzleriniz sayesinde rızka ve zafere kavuşuyorsunuz’, ‘Aranızdaki zayıflar sebebiyle yardıma ve rızka kavuşuyorsunuz’, ‘Allah bu ümmete, ancak zayıfların duaları, namazları ve ihlâsları sayesinde yardım ediyor’, ‘Nice, kıymetsiz ve hakir görülerek kapılardan kovulan, pejmürde kılıklı kimseler vardır ki, onlar Allah yanında çok kıymetlidir, şu şöyle olacak diye yemin etseler, Allah onlara ikram için dediklerini yaratır yeminlerini doğru çıkarır’ gibi birçok Hadis-i Şerifler vardır. Ömür kısadır. Sonsuz olan ahiret hayatında insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hâle bağlıdır. Akıllı olan, ileriyi görebilen bir kimse, kısa olan dünyada, hep ahirette iyi ve rahat yaşamaya sebep olan şeyleri yapar. İnsanlara hizmet etmek için çalışır” diye konuştu.

 

Engelli-engelsiz bütün vatandaşların yetenekleri ve yeterlilikleri doğrultusunda toplumsal yaşamda aktif rol üstlenmelerinin ve üretime etkin olarak katılmalarının büyük önem taşıdığını belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, bunun vazgeçilmez koşulunun bütün bireylere sunulan hizmetlerin eşit ve erişilebilir olması olduğunu, bu vesileyle engelli vatandaşlarımızın  söyledi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!