Gücü kadrosunda

  • Dolar 8.6697
  • Euro 10.3726
  • GR ALTIN 496.67
  • ÇEYREK 814.91

Gülpınar Hayat-i Harrani'de Konuştu

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ‘Harran ovasının bereketi, barajdan gelen sudan ziyade, toprağında yatan zatındandır’ dedi.   Şanlıurfa Mill

Gülpınar Hayat-i Harrani'de Konuştu

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ‘Harran ovasının bereketi, barajdan gelen sudan ziyade, toprağında yatan zatındandır’ dedi.

 

Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, 1. Geleneksel Şeyh Hayat-i Harrani hazretlerini tanımak ve anlamak etkinliğine katıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in, bazı Milletvekillerinin ve Belediye Başkanlarının katıldığı etkinlikte konuşan Milletvekili Kasım Gülpınar makam ve mevkilerin geçici olduğunu, makam ve mevkilere güvenilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Konuşmasında Behlül Dana hazretlerinin yaşamış olduğu bir hadiseden örnek veren Gülpınar ‘Behlül Dana hazretleri bir gün bir ağacın dibinde uyukluyormuş. Oradan da o sırada padişah geçiyormuş. Behlül Dana hazretlerinin tepesinde bir yılan belirmiş. Padişah askerlerine ‘Hemen bunu uyandırın, yoksa yılan sokacak’ demiş. Askerler Behlül Dana hazretlerini uykusundan uyandırmışlar. Behlül Dana hazretleri sitem ederek ‘Rüyamda o kadar güzel bir yerdeydim ki, padişahtım, etrafımda bir sürü güzel dünya nimeti dizilmişti. Beni rüyamdan uyandırdınız, yarım kaldı bu iş’ demiş. Padişahta demiş ki ‘Senin padişahlığından ne olacak ki, bak gözünü açınca bitti’. Behlül Dana hazretleri de ‘Padişahım ne var ki, sende gözünü kapatınca bitecek’ şeklinde cevap vermiş. Bu yüzden makama mevkiye değil, sadece Allah dostlarına iltica edelim ki, Allah bizleri onların şefaatine nayil eylesin’ dedi.

 

Etkinliğin düzenlenmesine öncü olan İbrahim Toru’ya da teşekkür eden Kasım Gülpınar ‘Materyalist düşünceye sahip insanlara böyle bir programda bir şeyler anlatmak mümkün değildir. Ehli iman olduğuna şüphe olmayan dostlarımızla bir araya gelmişken bir iki kelime etmek istedim.

 

Materyalist insanlara Allah dostu, keramet, mucize, şefaat gibi kelimeleri anlatmak, ifade etmek çok zor. Allah’a çok şükür, sizler bunların hepsine iman etmiş güzel insanlarsınız. Üzerinde durulması gereken mesele, tasarruf kapısının açık olması meselesidir.

 

Allah’ın, üç temel varlığı olarak halk ettiği diyeceğimiz insan, melek ve hayvan olarak kategorize ettiğimizde, insanı ortaya koyduğumuzda, meleği bir uçta, hayvanı bir uçta düşünün. Melek akıldan teşekkül eden, nefisten münezzeh bir varlık. Melekte nefis yok ama akıl var. Hayvanda akıl yok ama nefis var. İnsanda ise hem akıl hem nefis var. Eğer aklımız nefsimizin önüne geçerse, biz melekten daha üstün bir varlık haline geçebiliriz. Nefsimiz aklımızın önüne geçerse, hayvandan daha aşağılık Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle esfel-i safirin derecesine inebiliriz. Tasarruf kapısı açık olan insanlar, tamamen nefislerini yenmiş, Allah’ın en sevgili kulları olarak, melekten daha üstün bir seviyede olarak, öldükten sonra insanlara faydalı olmaya devam edebiliyorlar. Allah bizleri onların şefaatine nail eylesin. Onların yolundan gitmeyi bizlere nasip eylesin. Şair ne güzel diyor; Her nefeste eyledik yüz bin günah, bir günaha demedik bir gün ah’. Harran ovasının asıl bereketi hepinizin takdir edeceği gibi barajdan gelen su dan ziyade, bu toprakların asıl rahmeti, bereketi toprağında yatan mübarek zat ve yolunun takipçileridir. Sizler burada her nefeste eylediğimiz yüz bin günaha bir ah etme fırsatı olarak, burada adeta çöl sıcağında, çölün ortasında, rahmet deryası olarak akan nehirde, her gün, her dakika temizlenme fırsatına sahipsiniz. Allah’a ne kadar hamd etsek, hamd etseniz azdır. Allah sizlere böyle arınma, temizlenme imkanı vermiş. Başkaları uzaktan gelip bunu ararken, sizlerin burnunun dibinde. Allah sizlere böyle bir imkan vermiş. İnşallah Allah onlardan hakkıyla istifade edebilmeyi bizlere nasip eylesin. Hepimiz faniyiz. Bizim için önemli olan darül bekadır, sonsuz hayattır, adalet hayatıdır. Bütün makamlar mevkiler geçicidir. İşte buradan ne toplarsak, bu mübareklerin duasıyla rahmeti bereketi ile ne kadar istifade edebilirsek, öbür dünya da o kadar rahat ederiz. Hiç birimiz mevkiimize, makamımıza, konumumuza, maddi imkanlarımıza güvenmeyelim. ‘ şeklinde konuştu.

 

 


 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık