Şanlıurfa
19 Mayıs, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.11
 • ALTIN
  2500.6
 • BIST
  10643.58
 • BTC
  67067.236$
ÇOK ARAYAN

Nazar Yüzünden Ölebilirsiniz! 16 Maddeyle Nazar İnancı

Nazar Yüzünden Ölebilirsiniz! 16 Maddeyle Nazar İnancı
Nazar gerçekten var mı? Kimlerin nazarı değer? Nazardan korunmak mümkün mü? Nazarı sizin için araştırdık.
URFA HABER

Nazar Nedir?

Dünya üzerinde tüm toplumlarda kendine yer bulan nazar inanışı, İslam dininde de yeri olan bir olgudur. Tarih boyunca, nazarın insana zarar verdiğine ve ruhsal olarak etkilediğine inanılmıştır.

Nazar Gerçekten Var Mıdır?

Nazar Arapça bir kelime olup; bakmak, görmek anlamını taşır. 

Yılan gibi bazı hayvanların, avlarını bakışlarıyla sersemlettikleri söylenmektedir. Ayrıca insan zihninin oluşturduğu çeşitli beyin dalgalarının etrafa yayıldığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Nazarın, bu beyin dalgalarının bir kişiye odaklanması sonucu olduğu fikri yaygındır. Rivayet edilen bir çok hadiste nazardan bahsedilir.

Kuranda geçen bazı ayetlerde de nazara işaret edildiği düşünülmektedir. Kalem suresinde geçen "Doğrusu inkâr edenler, Kur'an'ı duydukları vakit (sana olan düşmanlıklarından dolayı) neredeyse gözleri ile seni yere sereceklerdi!" ayeti gibi.

Kimlerin Nazarı Değer?

Beyin dalgaları güçlü olanlar ya da odaklanmada doğal kabiliyeti olan insanların nazarı etkili olduğuna inanılır.


Haset, nefret, kıskançlık gibi ani duygu yoğunluğuyla kişiye odaklanıldığında da nazarın etkilerinin ortaya çıktığı görüşü vardır.

Sarışın, mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip insanların nazarının daha etkili olduğuna inanılırken, nazara karşı zayıf olanların ise kahverengi ve yeşil gözlü insanlar olduğu söylenir.

Nazar Değdiği Nasıl Anlaşılır?

Hakim olan inanışa göre negatif beyin enerjisine maruz kalıp, nazara uğrayan kişinin sık sık esnemeye başlar.


Nazarın ani ruh bozukluklarına sebep olduğu, birden bire oluşan ağrıya veya ön belirtisi olmadan ortaya çıkan hastalıklara sebep olduğu düşünülmektedir.

Nazar, sadece insanlara değil eşyalara da değebilir. İnanışa göre camlar kırılabilir veya hasetle bakılan eşyalar zarar görebilir.

Nazardan Nasıl Korunur?


Kişinin vücuduna değecek şekilde akik ve kehribar takıların takılması veya görünür bir şekilde takılacak mavi renkli taşların dikkati üzerine çekerek, insanın nazara direk maruz kalmasını engellediğine inanılır.

İslami inanışa göre ise, bazı duaların insanın korunmasında etkili olduğu belirtilir. Eğer nazar değmiş bir insan bunun etkilerinden kurtulmak istiyorsa, ona Kalem Suresinin 51. ve 52. ayetlerini okumak tavsiye edilir

Nazardan korunmak için ise Felak, Nas, Fatiha, İhlas sureleri ve Ayetel Kürsi'nin sıklıkla okunması önerilmektedir.

Size Nazarı Değeni Nasıl Anlarsınız?

Hasetle veya olumsuz bir duyguyla nazar edenlerin, nazara uğrayan insan tarafından çoğunllukla hissedeceği söylenmektedir. Yani, aynı ortamda sebepsiz bir şekilde beraber kalmaktan rahatsızlık duyduğunuz insanların, size nazarla baktıkları olasıdır.

Yine inanışa göre, insanları kıskandıracak veya haset duymalarını sağlayacak kazanımlarınızı her ortamda anlatmamak gereklidir.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!