Gücü kadrosunda

  • Dolar 8.1936
  • Euro 9.8769
  • GR ALTIN 472.56
  • ÇEYREK 775.34

Pamuk çiftçisine ziraat odaları sahip çıktı

Bölge Ziraat Odaları bu kez pamuk çiftçisinin sesi oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren çok sayıda Ziraat Odası, TZOB nezdinde harekete geçerek, çiftçilerle birlikte Şanlıurfa’da pamuk fiyatları ve prim desteğinin artırılması talebiyle pamuk tarlasında basın açıklamasında bulundu. Şanlıurfa Ziraat Odası öncülüğünde gerçekleşen basın açıklamasına Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Şırnak, Batman ve Siirt’ten ziraat odaları katıldı.

Pamuk çiftçisine ziraat odaları sahip çıktı

Pamuk çiftçisini piyasada 2 lira 60 kuruş ile 3 lira arasında değişen fiyat endişesi sararken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ziraat Odaları harekete geçti. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) nezdinde değerlendirme yapan Ziraat Odaları, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde 6 ilin merkez ve ilçe ziraat odaları birlikte Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesine bağlı Perşembe Mahallesinde pamuk tarlasında basın açıklamasında bulunarak, pamuk fiyatları ile pirim desteğinin artırılmasını talep etti. Çok sayıda çiftçinin de katıldığı basın açıklaması Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ve  TZOB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cevat Delil Tarafından yapıldı.

‘4 Lira 50 Kuruş altında fiyat kabul edilemez’

 Basın açıklamasında ilk sözü alan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, pamuk fiyatının 4 lira 50 kuruşun altında olmasının kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu; ‘çiftçilerin sorunlarını bire bir biliyoruz 60 derece sıcakta pamuğu nasıl yetiştirdiğinizi biliyoruz. Girdilerin, 1 kilo pamuğun 4 Liraya mal olduğunu şu anda 3 liraya satıldığını da biliyoruz. Bu yüzden TZOB nezdinde, Bakanlık ve Milletvekilleri nezdinde sorunları iletiyoruz inşallah bu sorunu çözeceğiz. Desteklemelerin düşük olduğunu, girdilerin yüksek olduğunu çok iyi biliyoruz. Değerli çiftçilerimiz şunu iyi bilin sizin sıkıntını bizim sıkıntımızdır. Şu anda pamuk destekleme priminin 1 lira 25 kuruş fiyatının 4 lira 50 kuruşun altında olmamalıdır. Her ne kadar bizler ziraat odası başkanı da olsak bizlerin patronları siz değerli çiftçilerimizsiniz. Allah’ın izniyle bu sorunu da el birliği ile çözeceğiz.’ dedi.

‘Çiftçinin talepleri karşılanmalı’

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cevat Delil Tarafından yapılan basın açıklamasında pamuğun devlete ve piyasaya sağladığı katma değere dikkat çekilirken işsizliği önleyen en önemli ürünlerden biri olduğuna vurgu yapıldı. Delil açıklamasında Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Adıyaman Ziraat Odaları Başkanları ve çiftçileri ile birlikte seslendiklerini belirterek pamuk çiftçisinin destek pirimi artışı ile 4 lira 50 kuruş olan fiyat talebinin karşılanmasını istedi.

Açıklamasında tarımsal girdilerin yüksek olduğuna da dikkat çeken Delil, konuşmasına şöyle devam etti; Tekstil ve konfeksiyon sanayimize sağladığı katma değerle vazgeçilmez bir ürün olan pamuk, hammaddesi olduğu tekstil ve konfeksiyon sektörünün yaptığı ihracatla da ekonomimizde önemli bir paya sahiptir.

Pamuk ayrıca, emek yoğun bir iş gücü olması nedeniyle istihdama ciddi oranda katkı sunmaktadır.

Bir endüstri bitkisi olan pamuk lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayi, linteri ile de kağıt sanayinin ham maddesi durumundadır.

Bunların yanı sıra pamuk çekirdeğinden elde edilen yağ biyodizel üretiminde hammadde olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca küspesiyle de hayvancılığın gelişmesine önemli bir katkıda bulunan pamuğun ülke ekonomisindeki yeri büyüktür.

Ülkemizde 5,2 milyon dekar alanda,

2,6 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılmaktadır.

Son 2 yılda üretim artışlarına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kalmıştır.

Ne yazık ki aradaki fark ithalatla karşılanmakta, ithalata da milyarlarca dolar ödenmektedir.

Bu nedenle pamuk üretimimizin artırılması önem arz etmektedir.

İthalatın önüne geçilmesinin tek yolu pamuk üreticimizi desteklemektir.

Değerli Basın Mensupları,

Pamukta gümrük vergilerini artıramadığımız için iç piyasa pamuk fiyatları dünya fiyatlarından doğrudan etkilenmektedir.

Diğer taraftan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının konuları arasında pamuk ilk sıralarda yer almaktadır.

Gerçekleşen bu ticari savaş, büyük bir algı bozukluğuna neden olmuştur.

Ülkemizde olduğu gibi diğer bazı ülke çiftçilerinin de beklenmeyen bu fiyat düşüşüne hazırlıksız yakalandığı

ve artış bekledikleri belirtilmektedir.

Alıcılar da fiyatların dengelenmesi için bekleyiştedir.

Açıklanmayan ancak yüksek olacağı beklenen devir stoklarının, pamuk fiyatlarının artışını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

Ayrıca bu yıl iklim koşullarının birçok ülkede iyi gitmesinin pamukta rekolte artışına sebep olacağı beklentisi de fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaktadır.

Tüm bu sebepler pamuk fiyatlarının düşmesine, fiyat belirsizliğinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Henüz ülkemizde hasadın başlamamasına rağmen

kütlü pamuğun kilogramının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 2 70 kuruş ile 3 lira, Ege Bölgesinde 3 lira 40 kuruş ile 3 lira 70 kuruş, Çukurova Bölgesi’nde ise 2 lira 90 kuruş ile 3 lira 10 kuruş arasında olduğu görülmektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Bildiğiniz üzere, bu yıl ekimin gerçekleştirildiği Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübre, mazot, elektrik, zirai ilaç gibi girdilerde önemli oranlarda artışlar yaşanmıştır.

Gübrede yaklaşık yüzde 60, elektrikte yüzde 70’in üzerinde artış olmuş, zirai ilaçta ise artış oranı yüzde 100’ü aşmıştır.

Üreticilerimizin birim maliyetleri oldukça yüksektir.

Pamuk hasadına çok az bir süre kala bu dönemde, dünya pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüş üreticilerimizi endişelendirmektedir. Böylelikle maliyetlerin bu denli yüksek olduğu günümüzde çiftçimizin alınteri olan pamuğun 4 lire 50 Kuruş üzerinden satışı gerçekleşmelidir.

Bu nedenle;

•          Tarım girdilerinin acilen düşürülmesi

•          DEDAŞ’ın çiftçiyi bezdiren keyfi uygulamalarından vaz geçmesi

•     2019 yılı Destekleme Tebliği bir an evvel açıklanmalıdır.

•     Pamuk primlerinde gerekli düzenleme biran evvel yapılmalı, prim kilogramda en az 1 lira 20 kuruş olacak şekilde belirlenmeli ve pamuğunu satan üreticinin primi hemen ödenmelidir.

•     Üreticimizin mağduriyetinin giderilmesi ve üretimde kalabilmesi için prim desteğinde dekara üst sınır olarak 500 kilogram kota getirilmesi uygulamasından vazgeçilmelidir.

•     Pamukta sürdürülebilirlik için sanayicinin pamuğunu iç piyasadan temin etmesi teşvik edilmelidir.

•     Üreticilerimizin hasat ettiği pamuğun tatminkar bir fiyatla alınması için Çukobirlik, TARİŞ, Antbirlik gibi tarım satış kooperatiflerinin devreye girmesi üreticimizin pamuk fiyatında önünü görebilmesi ve piyasanın düzenlenmesi açısından önem arz etmektedir.

•     İthal ürünün ucuzlaması, yerli pamuğun kullanılmasının tamamen önüne geçmiştir. Bu nedenle pamuk ithal eden kullanıcılara ithal ettiği pamuk miktarının yüzde 25’i kadar yerli üretim kullanma zorunluluğu getirilmelidir.

•     Borsada korbeylerde fiyat oluşmamakta, üretici ürününü satacağı fiyat hakkında bilgi sahibi olamamaktadır. Bu nedenle gerekli mevzuat değişikliği yapılmalı, ticaret borsalarında denetimler artırılmalıdır.

•     Ham bez ithalatı önlenmelidir.

Değerli Basın Mensupları,

Pamukta üreticimiz, tüccarımız, sanayicimiz, esnafımız hemen bütün taraflar çok daha fazla gelir elde edebilir.

Yeter ki hakça bir düzen kurulsun, sorunlarımız çözülsün.

Bu duygu ve düşüncelerle yaklaşan pamuk hasadının başta üreticimiz olmak üzere bütün taraflar açısından bereketli geçmesini diliyor,

İlginiz için teşekkür ediyoruz.”

 

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN 10 ADET YÜZER DUBA RESTORAN YER KİRALAMA İHALESİ BÜYÜKŞEHİR’DEN 10 ADET YÜZER DUBA RESTORAN YER KİRALAMA İHALESİ

SENDİKALARDAKİ GÜÇ ZEHİRLENMESİ TOPLU SÖZLEŞME (GELİR) İKRAMİYESİNİN BİR SONUCUDUR. SENDİKALARDAKİ GÜÇ ZEHİRLENMESİ TOPLU SÖZLEŞME (GELİR) İKRAMİYESİNİN BİR SONUCUDUR.

Vali Abdullah Erin’in Kaymakamlarla Ramazan Tedbirlerini Değerlendirdi Vali Abdullah Erin’in Kaymakamlarla Ramazan Tedbirlerini Değerlendirdi

BAŞKAN CANPOLAT: AHMET YESEVİ MAHALLEMİZE HAYIRLI OLSUN BAŞKAN CANPOLAT: AHMET YESEVİ MAHALLEMİZE HAYIRLI OLSUN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık