Şanlıurfa
05 Ekim, 2022, Çarşamba
 • DOLAR
  18.33
 • EURO
  18.11
 • ALTIN
  982.85
 • BIST
  3245.76
 • BTC
  19316.84$

“Sağlığımıza, birliğimize, dirliğimize dua edelim”

“Sağlığımıza, birliğimize, dirliğimize dua edelim”
Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, mübarek Berat Gecesi nedeniyle bir mesaj yayınladı.Pekin Büyükelçimiz Önen mesajında, “Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun, sağlığımıza, birliğimize ve dirliğimize dua edelim. Berat gecemiz mübarek olsun” diyerek Şanlıurfalı hemşehrilerinin ve İslam âleminin Berat Gecesini tebrik ettiğini belirtti.

Corona virüsü salgınından kurtulmamız için bol bol dua etmeli, tevbe istiğfar etmeliyiz

 

Berat Gecesinin, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olduğunu, günahların affı ve kulların temize çıkarılması anlamına geldiğini belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Bilindiği gibi, Ramazan ayının müjdecisi olan ve Şaban ayının 14. gecesini 15. gününe, yani 07 Nisan 2020 Salı gecesi Berat Gecesidir. Osmanlı İmparatorluğunda 2. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla günümüze kadar Berat Kandili olarak söylenmeye başlanmıştır. Bu geceyi önemsemeli ve çok iyi değerlendirmeliyiz. Tövbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, özellikle bu günlerde dünyayı kasıp kavuran ve etkisi altına almış olan Corona virüsü salgınından kurtulmamız için bol bol dua etmeliyiz. Peygamber efendimiz, (sallallahü aleyhi ve selem) Berat gecesinde, ‘Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ’ duasını çok okurdu” dedi.

 

 

Allahu Teâlâ Ümmeti Muhammed’i coronavirüs musibetinden muhafaza eylesin

 

Tefsirlerde Kur’an-ı kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildiğini hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, “Allahü Teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder. Resulullah efendimiz, bu gece çok ibadet, çok dua ederdi. Bizlerde, birliğimize, dirliğimize, cennet vatanımız Türkiye’de huzur içinde nice uzun yıllar sağlık, sıhhat ve huzur içinde yaşamamız, bu günlerde dünyayı saran salgın virüs illetinden kurtulmamız ve İslam aleminin refahı için çalışabilmemiz düşüncesiyle bol bol dua edelim. Allahu Teâlâ Ümmeti Muhammed’i zalimlerin, hainlerin şerrinden, coronavirüs salgını musibetinden muhafaza eylesin. Evlerimize kapalı kaldığımız bu mübarek geceyi en güzel şekilde ihya edelim. Milletimizin birliği, dirliği, sağlığımız ve devletimizin bekası için bol bol dua edelim. Zira rahmet kapıları 4 gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban Bayramının birinci gecesi ile Berat ve Arefe gecesidir” diye konuştu.

 

 

BERAT GECESİNDE NELER YAPMALI?

 

Büyüklerimiz, şunları yapmayı tavsiye ediyor;

Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olursa da, vakti müsait olan, gece hiç uyumamalı. Kaldı ki; virüs salgını nedeniyle öncelikle kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için evlerimize kapanmış olduğumuz bu gün ve gecelerde büyüklerimiz için çok dua etmeli. Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istiğfar etmeli. Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayırlı dua etmeli. Duada ısrar etmeli, yani duayı çok tekrarlamalı. Peygamber efendimizin Berat gecesinde okuduğu, “Allahümmerzuknâ kalben takıyyen min-eş-şirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen” duasını çok okumalı. Aile efradıyla merhametli konuşmalı, onlara iyi davranmalı. Kur’an-ı kerim okumalı, özellikle Rabbenâ âtinâ ve Âmenerresûlü’yü çok okumalı. En önemlisi de, ilim öğrenmeli, ilmihâl bilgilerini çok okumalı. Kazası olmasa da, çok kaza namazı kılmalı. Namaz dışında secde ederek, secdede dua ve istiğfar etmeli, secdeyi çok yapmalı. Güzel koku sürünmeli. Allahü Teâlâ’ya hamd ve şükretmeli. Sağlık sorunu olmayanlar Salı günü oruç tutmalı. Bunları başkalarına da öğretmeli.

 

Bilindiği gibi; her yıl, Berat gecesinde, o yılda olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi. Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:

“Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.”[Nesai]

Allahü Teâlâ, Şaban’ın 15. gecesinde müşrik ve müşahin hariç herkesi affeder.” [İbni Mace] (Müşahin, bid’at ehli demektir.)

“Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü Teâlâ buyurur ki; “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” [İbni Mace]

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!