Şanlıurfa
06 Ekim, 2022, Perşembe
 • DOLAR
  18.33
 • EURO
  18.11
 • ALTIN
  982.85
 • BIST
  3245.76
 • BTC
  19316.84$

ŞANLIURFA ŞEHİR HASTANESİ’NDEKİ İHALE YOLSUZLUĞU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

ŞANLIURFA ŞEHİR HASTANESİ’NDEKİ İHALE YOLSUZLUĞU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Şanlıurfa Şehir Hastanesi ihalesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Şanlıurfa Şehir Hastanesi ihalesi AKP’ye yakınlığı ile bilinen YDA Şirketine pazarlık usulü ve gizli verilmesi üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçti. HKP avukatları, ihalelerin 4734 sayılı Kamu İhale Yasasına uygun olarak rekabet ortamı yaratılmadan, gerekli duyurular yapılmadan, kapalı kapılar ardında “pazarlık usulü” ile verilmesiyle, projenin yandaş şirketlere aktarıldığını ve kamunun zarara uğratıldığını savunarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

“İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA” İDDİASI

HKP avukatları; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç, YDA İnşaat Şirketi Sahibi Hüseyin Arslan hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları yetkililerin, “2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 85’inci maddesini ihlal”, “4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 17 ve 60’ıncı maddelerini ihlal”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunma” suçlarını işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, Şanlıurfa Şehir Hastanesi Projesi’nde rekabet koşulları oluşturulmadan, kapalı kapılar arkasında gizli kapaklı yöntemlerle, özel olarak davet edilen AKP yandaşı şirketlere verildiği aktarıldı.

“HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEN FİRMALAR”

Dilekçenin devamında, “Öyle ki, Antalya Şehir Hastanesi projesini alan Kolin’in; dünyada en çok kamu ihalesi alan beşinci şirket olduğu açıklanmaktadır. Diğer yandan Kolin İnşaat’la birlikte Limak, Cengiz, Kalyon ve MNG; AKP iktidarının koruyup kolladığı, yüzlerce milyarlık kamu projelerinin hiçbir kurala uyulmadan devredildiği ve böylece oluşturulan haksız rekabet koşullarında haksız kazançlar elde eden firmalardır. Şanlıurfa Şehir Hastanesi projesi de YDA şirketine verilmiştir” denildi.

“KAMU YÖNETİMİNDE HUKUKSUZLUKLAR EGEMEN OLMUŞTUR”

Dilekçede, AKP iktidarının 19 yıldır kamu hizmetlerinin yürütümünde ve kamu mallarının özelleştirilmesinde hukuka bağlı kalmadığını iddia edilerek, yandaş şirketlerin önünü açtığı ve onlara haksız rekabete yol açan iş ve işlemlere imza attığı belirtildi. Dilekçenin devamında, “Özellikle ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ diye dünyada eşi benzeri görülmemiş ucube bir sisteme geçerek, kamu yönetiminin neredeyse her alanında keyfilikler, hukuksuzluklar ve kanunsuzluklar egemen olmuştur. Meclis çoğunluğuna güvenerek ihtiyaca binaen yapılan yasa ya da yasa değişiklikleriyle bu hukuksuzlukların alt yapısı oluşturulmaktadır” denildi.

“SİYASİ İKTİDAR UYGUN DAVRANMAMAKTADIR”

Dilekçede, Kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanılması için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 2002’de Avrupa Birliği’ne uyum gerekçesiyle çıkartıldığı belirtildi. AKP yandaşı şirketlere kaynak aktarmak için yasada zaman içerisinde 200’e yakın değişiklik yapıldığı aktarıldı. Dilekçede, Pazarlık Usulü ihalenin Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesinde “Doğal afetler, salgın hastalıklar, ani ve beklenmeyen durumlar vb.” yer alan durumlarda uygulanacağı belirtilerek, Ancak siyasi iktidar, maddenin özüne uygun davranmamakta ısrar etmektedir” denildi.

“ACİLEN SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”

Acilen soruşturmanın başlatılması talep edilen dilekçede,“Halkın Kurtuluş Partisi; Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı, Çevreci ve Kamucu Partisidir. Müvekkil parti, “tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre, yerli yabancı parababalarına peşkeş çekilmesine seyirci kalmamaktadır. Halkına olan sorumluluğu nedeniyle işbu şikâyetin yapılması zorunlu olmuştur. Kuvvetli suç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması gerekmektedir” denildi.

“YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, “Bugün AKP’giller’in kamu mallarının ve kamu hizmetinin yandaşlarına peşkeş çektiği ve vurgunlar vurdurduğu bir başka konuyla ilgili başka bir suç duyurusu daha yaptık. Bu suç duyurusu Şanlıurfa Şehir Hastanesi inşaatının ihale kanununa uymadan pazarlık usulü ile yandaşlara devredilmesidir. Geçtiğimiz yılın aralık ayının son günlerinde ve 3 ay sonra basına yansıyan projenin devir işlemi Devlet İhale Kanunu’nun ilgili hükümlerine uymadan kimseye haber vermeden, rekabet koşulları oluşturulmadan ve kamuoyunda beşli çete olarak bilinen yandaş şirketlere verilmiştir. Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin inşaat projesi YDA İnşaat isimli bir yandaş firmaya veriliyor. Bu firma Devlet İhale Kanunu ve Kamu İhale Kanunu’na uygun olarak herhangi bir ihale açılmadan doğrudan bu projeleri almış durumdalar. Dolayısıyla yapılan bu işlem “2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 85’inci maddesine”, “4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 17 ve 60’ıncı maddelerine”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunma” maddelerine aykırıdır. Dolayısıyla suç teşkil etmektedir. Bu suçlar nedeniyle Tayyip Erdoğan, Fahrettin Koca, Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç ve ilgili müteahhitler hakkında Şanlıurfa savcılığına gönderilmek üzere bugün itibariyle suç duyurumuzu yapmış bulunuyoruz. Halkın Kurtuluş Partisi olarak tüyü bitmemiş yetimin hakkının yendiği ve bu tür yasaları da dolanarak keyfiliklerle, kanunsuzluklarla yandaşlara peşkeş çekilmesine karşı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!