Reklamı Geç
Şanlıurfa
28 Ocak, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  18.81
 • EURO
  20.43
 • ALTIN
  1164.9
 • BIST
  5191.83
 • BTC
  23064.584$
ÇOK ARAYAN

Şanlıurfa’da ‘Dünya Pamuk Günü’

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öncülüğünde Şanlıurfa Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde ‘Dünya Pamuk Günü’ farklı etkinliklerle kutlandı.
BABY MAXİ
MAKSİMUM 2

Dünyada her yıl 7 Ekim, ‘Dünya Pamuk Günü’ olarak kutlanıyor. Türkiye’de hem pamuk üreticisi hem de tekstil üreticisi için stratejik bir ürün olarak kabul edilen pamuk bitkisinin tohumu da endüstri ve yem sanayinde yaygın olarak değerlendirilmekte. Bu kapsamda Türkiye’nin en çok pamuğunu üretmeye başlayan ve ülke ekonomisine önemli katkıda bulunan Şanlıurfa’da ‘Dünya Pamuk Günü’ Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde gerçekleşen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Ziraat Fakültesi Hüseyin Apan konferans salonunda gerçekleşen programa, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül,  GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Denek, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, akademisyenler, öğrenciler, çiftçiler ve tarım ile ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okumasıyla başlayan programda, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Denek,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Halil Şitil, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Pamuk Üreticisi Çiftçi Abdülsamet Turan birer açış konuşması gerçekleştirdiler.

Açış konuşmalarının ardından geçilen panelde, ‘Dünya ve Türkiye’de Pamuk Üretimi ve Stratejisi’ konusuyla Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çopur ve ‘Pamuk Üretiminde Gübre ve Su Etkinliğinde Dijital Teknoloji Kullanımı’ konusuyla Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şenbayram birer sunum yaptılar.

Etkinliğin devamında ise Harran Üniversitesi Dijital Tarım Üssü Deneme Alanında, dijital gübreleme ve sulama uygulamalarının yanında, katılımcılara Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şenbayram ve Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Hadi Süzer tarafından yazılımları ve dizaynları yapılmış arazi tespit otonom aracı ve droneler ile pamuk alanlarında gerçekleştirilen uygulamalar, katılımcılara örneklerle açıklandı.

Örnek uygulamalar kapsamında HRÜ Tarım Üssünde alan taraması yapan arazi otonom aracı, otomatik olarak arazideki atmosfer gazı okumasını canlı olarak gerçekleştirdi.

Drone ise pamuk arazisinin ihtiyacı olan ilaçlama ve gübrelemeyi otomatik komutlara göre belirleyerek görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Harran Üniversitesi’nde üretilen droneler, maliyetleri düşürme, kaynakları koruma ve verimi en üst düzeye çıkarma konusunda katılımcılardan tam not aldı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!