Şanlıurfa
05 Ekim, 2022, Çarşamba
 • DOLAR
  18.33
 • EURO
  18.11
 • ALTIN
  982.85
 • BIST
  3245.76
 • BTC
  19316.84$

Şanlıurfa’da İftar-Sahur Arasına Ek Tedbirler Geldi

Şanlıurfa’da İftar-Sahur Arasına Ek Tedbirler Geldi
Çin Halk Cumhuriyeti’nde Aralık 2019 tarihinde başlayan COVID-19 vakaları dünya üzerinde pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de görülmeye başlamıştı. 26 Nisan 2020 tarihine kadar 2.805 kişinin ölümüne neden olan hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla Şanlıurfa Valiliği, Ramazan ayına yönelik ek tedbirler aldı.

Daha önce de Ramazan ayına yönelik tedbirler alan Şanlıurfa Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/32 Nolu kararları doğrultusunda, iftar ve sahur arasında şehrin bazı noktalarını yaya ve araç trafiğine kapatılmasına karar verdi.

Şanlıurfa Valiliği tarafından duyurulan karara göre;

Ramazan ayının süregelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin Koronavirüs (COVİD-19) ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildi. Bu nedenle, Ramazan ayı boyunca daha önce duyurulan tedbirlere ek olarak; iftar sonrası oluşabilecek yoğun insan trafiğinin azaltılması, sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla;

Sokağa çıkma yasağı uygulanmayan tarihlerde;

El Ruha Oteli önünden başlayan Balıklıgöl Caddesi ile Divan Yolu Caddesinin kesiştiği 11 Nisan Fuar Caddesi ve Kapaklı Pasajı bölgesine olan kadar alan, iftar vaktinden sahura kadar olan sürede araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Bu bölgede bulunan lokanta ve restoranların, sadece paket servis şeklinde satış yapılmasına müsaade edildi.

Eski Vilayet Caddesi (Şehit Nusret Caddesi), SSK caddesi (Direkliye kadar), Süleymaniye Caddesi, Bağlarbaşı Caddesi, Açıksu Caddesi, Eyüp Peygamber Caddesi (Harran Kapı Mezarlığından şelaleye kadar), 12 Eylül Caddesi, Atatürk Bulvarı, Akarbaşı Caddesi ve ŞUTİM bölgesinde vatandaş ve işletme sahipleri için maske takma zorunluluğu getirildi.

Bu caddelerin belli noktalarında ateş ölçümü yapılacak, insan trafiğinin yoğunlaştığı nokta ve caddelerin giriş-çıkışları bariyerle kapatılacak ve kontrollü giriş/çıkışlara müsaade edilecek.

Meyan şerbeti üretimi yapan işyerleri; Pandemi Planı kapsamında oluşturulan Gıda Denetim Gruplarınca (Sağlık, Zabıta, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kolluk Personeli) sık sık denetlenecek ve hijyen kurallarına riayet etmek suretiyle lokanta ve restoranlarda olduğu gibi sadece paket servisi şeklinde satış yapılmasına müsaade edilecek.

Ramazan ayına yönelik ek tedbirler gereği, park ve bahçeler kapalı tutulmaya devam edilecek.

Aynı tedbir kararlarıyla, hanelerden bahşiş toplamak için ev ev dolaşmaları, kapı zili çalmaları gibi bulaşma riskini arttırabilecek davranışları önlemek için, bu seneye mahsus Ramazan Ayı ve Bayram süresince, Ramazan davulcularının faaliyetleri de yasaklanmıştı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!