Şanlıurfa
05 Mart, 2024, Salı
 • DOLAR
  31.58
 • EURO
  34.33
 • ALTIN
  2145.7
 • BIST
  8907.65
 • BTC
  67923.06$
ÇOK ARAYAN

Urfalı Akademisyen Mısır'da Türkiye'yi temsil etti.

Urfalı Akademisyen Mısır'da Türkiye'yi temsil etti.
Türkiye'nin en önemli bilim adamlarından birisi olan Şanlıurfalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kasım Yenigün, sıfır atık projesiyle ilgili Mısır'da düzenlenen etkinlikte Türkiye'yi temsil etti. 3 dilde hazırlanan sıfır atık la ilgili kitaplar, fuarda ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.
URFA HABER

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP), 27. toplantısını Mısır'da gerçekleştirdi. Sharm El Seikh kentinde yapılan toplantı sonrası tanıtım etkinliği düzenlendi.  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nı temsilen editörlüğünü yürüttükleri 3 farklı dilde hazırlanan Sıfır Atık kitabı burada ilgililere sunuldu. Bu kitap, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a da takdim edildi. Bakan Kurum ise yine aynı şekilde bu kitabı Mısırlı yetkililere takdim ederek Sıfır Atıkla ilgili önemli konulara değindiği öğrenildi. Mısır'da düzenlenen etkinlikle ilgili paylaşımda bulunan Urfalı başarılı akademisyen şunları ifade etti, "Bakan yardımcımız Sn M.Emin Birpinar hocamın da ciddi katkı verdiği etkinlik ülkemiz adına oldukça verimli gerçekleşti."

HARRAN ÜNİVERSİTESİNE NEDEN REKTÖR OLMASIN 

Son günlerde medyada sıkça gündeme gelen  Harran üniversitesi rektörü değişecek iddalarına yanıt olarak  şunu diyebiliriz ;Prof. Dr. Kasım Yenigün  işinin ehli biri olarak Yüksek lisansını Harran Üniversitesinde (1995), Doktorasını İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde (2001) tamamladı. 2012’de Doçentlik unvanını aldı. 2017 tarihinde Profesör kadrosuna atandı. 1990-1993 yılları arasında özel sektörde çeşitli firmalarda görev yaptı. 1993’ten 2019 tarihine kadar Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak ve çeşitli akademik birimlerde idari görevler yaptı. 2017 yılından itibaren Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. (Şanlıurfa Teknokent)’te Genel Müdürlük görevini yürüttü. Su Yönetimi, Sulama, Su Kaynakları Planlaması, Baraj Güvenliği, Risk Analizi, Tarihi Su Yapıları, Taşkın ve Kuraklık konusunda pek çok proje yürütmüş, müşavirliklerde bulunmuş olan Yenigün’ün, uzmanlık alanında yayınlanmış çok sayıda makalesi ve yurtiçi/yurtdışı toplantılarda sunulmuş bildirileri mevcuttur. Sosyal Girişimcilik, İnovasyon, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları, İş Geliştirme, Dezavantajlı Gruplar ve Gençlerin İstihdamı gibi konularda birçok projeyi, UNDP gibi Uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde başarı ile sonuçlandırmıştır. Şanlıurfaya akademik anlamda çok sayıda katkı sağlayan YENİGÜN Harran Üniversitesine Rektör olabilecek kapasitede bili tecrübe ve deneyime sahip bir akademisyen olarak başarılarına her geçengün bir yenisini daha ekliyor.  

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!