Şanlıurfa
05 Mart, 2024, Salı
 • DOLAR
  31.58
 • EURO
  34.34
 • ALTIN
  2147.6
 • BIST
  8907.65
 • BTC
  67712.37$

ENHANCER PROJESİ

22 Şubat 2021, Pazartesi 10:14

Bilindiği üzere her yıl olduğu gibi bu yılda hibe programları ilana çıkmaktadır. 2020 yılı içerisinde ilana çıkan Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen ENHANCER Projesi kapsamında, girişimcilik faaliyetlerini destekleyecek ortak kullanım tesisleri oluşturma projesine başvurular yapılmıştı. Bu başvurular sonucunda pilot bölge olarak seçilen Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde başvuru sahiplerinden hibe elde eden kuruluşlar Karaköprü Belediyesi, Viranşehir Belediyesi, Suruç Belediyesi ve Büyükşehir belediyesi olmuştur. Bu kapsamda her kurum kendi projelerini yürütecekken Karaköprü Belediyesi olarak sözleşmenin hemen akabinde proje faaliyetlerine başlayacaktır.

            “Karaköprü Girişimcilik, İş Geliştirme, İnovasyon ve Ticarileştirme Merkezi”(KAGİİT) Projesi kapsamında 27 alanda eğitim verecek olan karaköprü Belediyemiz ortak kullanım alanında teorik eğitimlerin yanında Halı kilim dokuma ve ekolojik ahşap oyuncak atölyelerinde ise pratik eğitimler vererek projenin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca ortak kullanım tesisleri içerisinde sosyal ve kültürel etkinliklerin de sağlanması ve tüm Şanlıurfa halkımızın faydalanması için sosyal gelişim alanlarında hibe verecek olan kurumlara yönelik projeler üretmeye devam etmektedir. Bu projelerin yaygınlık kazanması ve erişe bilirliğinin arttırılması adına Karaköprü ilçemizde Belediyemizin belirleyeceği birden fazla alanlar da ise sosyal ve kültürel alanlarda yine tüm Şanlıurfa halkının faydalanacağı yeni yerler devreye konacaktır.

 Proje de hedef kitlemiz; 60 Suriyeli mülteci ve kendi işini kurmak isteyen ve işsiz bırakılan 40 Yerel Genç kadın ve erkek girişimci,  Üniversite son sınıf öğrencisi olup kendi işini kurmak isteyen 30 Genç Suriyeli ve 20 Yerel Genç kadın ve erkek girişimci, 12 Suriyeli mülteci ev sahibi topluluktan uzun süredir evlerini terk edemeyen ve girişimci olmak isteyen 8 kadın, herhangi bir kurumda veya özel sektörde çalışan ve kendi işini kurmak isteyen 12 Suriyeli ve 8 Yerel Genç kadın ve erkek girişimci Şanlıurfa'da Bilişim, Mobilya ve Halı alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileri ve bu firmalarda çalışan kişilerdir. Evlerinde halı ve kilim üretecek Suriyeli ve yerel kadınlardır.

 Bu projemizin Şanlıurfa da ve Karaköprü ilçemizde ekonomik ve beşeri sermayeye katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum