Şanlıurfa
26 Şubat, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  31.11
 • EURO
  33.74
 • ALTIN
  2033.0
 • BIST
  9414.4
 • BTC
  51444.860$

Geleceğin Meslekleri

12 Mayıs 2020, Salı 21:22

Gençlerin almak zorunda olduğu en önemli kararlardan biri de hiç kuşkusuz meslek seçimidir. Bu önemli seçimi yaparken ülkemizde ve dünyada gelişecek sektörleri göz önünde bulundurmak ve bugün hiç tanınmayan veya az tanınan fakat yakın gelecekte büyük potansiyele sahip alanlara yönelmek gerekiyor. Teknoloji sektörüne ait meslekler gelecekte yıldızı parlayarak çok büyük önem arz edecektir.
 

TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE ÖNE ÇIKACAK MESLEKLER

İş Zekası Uzmanı: Stratejik planlama bölümlerinde görev yapıyor. Yeni ürünlerin nasıl oluşturulacağı, yeni müşterilere nasıl ulaşılacağı ya da mevcut müşterilerin nasıl elde tutulacağı gibi stratejilere ve yatırım kararlarına yön veriyor.

Proje Yöneticisi: Özellikle telekom, bilişim ve sigorta sektörlerinde, PMP sertifikasına sahip proje yöneticilerine talep artıyor.

Veri Madenciliği Uzmanı: Şirket veritabanında bulunan verilerin, şirketlerin yeni müşteri kazanımı, müşteri bağlılığı, kârlılık artırma gibi hedeflerini destekleyecek modelleme ve analizleri gerçekleştiriyor ve gerekli iş stratejilerinin oluşturulmasına yönelik çalışıyor.

Yazılım Uzmanı/Yazılım Geliştirme Mühendisi: Yazılım, nitelikli eleman ihtiyacının çok fazla yaşandığı bir alan.

Veritabanı Yöneticisi: Şirketlerin giderek büyüyen verilerinin tutulduğu sistemin 7/24, 365 gün kesintisiz ulaşılabilir olması, korunması ve yönetilmesine yönelik çalışıyor.

SAP/ERP Danışmanı: Şirketler, finanstan veri ambarına içinde birçok modül barındıran SAP programlarını kullanmayı bilen kişileri arıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı: Başta sosyal medya uzmanı olmak üzere dijital pazarlama uzmanı, online iletişim uzmanı, adwords hesap yöneticisi, sosyal ağlar iletişim uzmanı, SEO uzmanı, SEM uzmanı, şirketler tarafından en çok aranan pozisyonlar arasında.

Yazdığı kitapları satış rekorları kıran “dünyanın en zeki insanlarından biri” olarak tanımlanan fizikçi ve fütürist Prof. Dr. Michio Kaku teknolojik gelişimlerden dolayı bir çok işi gelecekte robotların yapacağını belirtmiştir.

Teknolojinin hızla gelişmesinden dolayı,eğitim alanında Bilgiye herkes ulaşabileceğini, Tabletlerin ve ders kitaplarının  kalmayacağını bunların yerine Google gözlükleri gibi kontak lensler olacağını, Öğrencilerin ‘göz kırpma’ ile tüm bilgilere ulaşacağını. Bu da eğitimi altüst edeceğini, Öğrencilerin formülleri ezberlemek zorunda kalmayacağını, tüm dersliklerin üç boyutlu olacağını, ezberin kalkacağını,öğrencilerin ders kaçırdım’ bahanesi olmayacağını’ders odasının duvarına yansıtılacağı,öğrencilerin kaçırdığı derste anlamadığı olduğunda roböğretmenin anlatacağını belirtmiştir. Geleceğin en büyük üniversitesinin iCloud(bulut) olacağını refahın,teknolojiden ve bilimden geleceğini belirtmiştir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum