Şanlıurfa
05 Mart, 2024, Salı
 • DOLAR
  31.57
 • EURO
  34.32
 • ALTIN
  2144.9
 • BIST
  8907.65
 • BTC
  68319.76$

Tümsek

26 Mart 2020, Perşembe 08:44

Dünyanın coronavirüs ile çalkalandığı bir dönemde, bahis konumuz akla ziyan gelebilir ancak hala ölmediysek, yaşam devam ediyorsa  coronavirüsün beynimizi de ele geçirmesine fırsat vermeyerek, hayatın içinde her gün karşılaştığımız başka konulara da değinmek gerek. 
            Aracımızdaki her bir göstergenin ayrı ayrı araç hakkında bilgi vermesi gibi,  bir şehirde tümseklerin yokluğu varlığı, azlığı çokluğu, küçüklüğü büyüklüğü o şehrin gelişmişlik seviyesinin göstergesidir. Kültürünün timsalidir, Medeniyetin ölçü birimidir. Birbirimizle olan münasebetlerimizin, kısaca yaşantımızın  aynasıdır. Aslında aracımızın hızını azaltmamız amacıyla yapılan tümsekler,  kafamızın ardındaki bendlerden kaynaklandığı, istikbale dair makbul mantalitenin, tarih şuurunun, değerler algısının derdest edildiğinin ibresidir. Bir şehirde yürüyen insanların hakkının gaspedilmesi, çocukların araçların altında kalması, kaza yapma ihtimali tümseklerle engellenmeye çalışılıyorsa, bilinmelidir ki; o şehirde, saygıya zoraki davet edilmiş, hoşgörü iflas bayrağını çekmiş, ölüm riskine aşinadır tüm canlılar.  Çelme takılmıştır geleceğe dair atılan tüm adımlara, ufuklar daralmış, vicdanlar körelmiş, bakış açıları kendi pencerelerinden ibaret kalmıştır meskun ahalinin. Büyüdükçe tümsekler, küçülmüştür hayaller, çiğnenmeye müsaittir asaletten gelmeyen dikte edilmiş yapmacık kurallar. Egoları daha da kabarıklaşmış, tavırları kabalaşmış kimselerin, gün yüzüne çıkma halinin tezahürüdür tümsekler.
           Lakin yolların tümseksizliği o memleketteki eğitimin emaresi, nezaketinin göstergesidir. Yapılmış her bir tümsek mazinin yeterince idrak edilmediğinin, içinde bulunulan zamanın sorunlarına yüzeysel yaklaşılıp çözüm üretilmediğinin,  sıkıntıların özünün kavranılmamasının neticesi olarak algılanması gerektiği, ayrıca cedid neslin düşüncesine vurulmuş bir kelepçe, istikbaline konulmuş bir engel olduğu  bilinciyle hareket edip, büyük bir felaketi önlemeye vesile olan araçtaki küçük bir göstergenin ehemmiyeti gibi, basit görünen lakin  kabalığın, ahlaki çöküşün,  yansıması olan tümseklere son verip, yollara barikat kurmak yerine yeni güzergahlar açıp, ufukların genişlemesi adına, hayatımızdaki tüm engebeleri aşmak/kaldırmak umuduyla…  
          Velhasıl; İnsanların bilinçlerine, duygularına tesir etmeyen kültürel altyapıdan yoksun anlayışın, doğal bir semeresi olarak yollara dökülen beton kalıplar, Ancak çağdaş eğitim ile mezc olmuş, tarihine, örf ve adetlerine, değerlerine olan intisabı artıran girişimlerle sona erebilir. 
           O halde, yoldaki tümsekleri kaldırmak adına, yola düşme zamanı gelmedi mi?   

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum