Şanlıurfa
05 Mart, 2024, Salı
 • DOLAR
  31.58
 • EURO
  34.34
 • ALTIN
  2147.6
 • BIST
  8907.65
 • BTC
  67712.37$

Yar

10 Mart 2020, Salı 15:06

Gönül bağımdaki salkımın en narin tanesi. Hüznü, kederi, derd-i maişeti unutturup bir divane kadar insanı özgürleştiren yar. Sırtımdaki ağır külfeti ülfetleştiren, küçücük bir haşereden  bile deprenen yüreğimi, tüm korkulara siper eden yar. Senden gayrı vatanı bulunmayan avare bir mülteciyim,  tüm varımı yoğumu  pıhtılaşmış bir avuçluk kan parçasına kurban vermişim ben. Muhabbet tapınağının en kuytu köşesinde, en yok saydığın yerde, bir nebze de  olsa var etsen ne olur. Secdeye muhtaç seccade  gibi, Var/lığına muhtacım ben. Ey yâr, Hasan’ın fedailerinden  öte gıptayım, Mansur’dan evla müptelayım sana. En-el Hakka gebedir düşüncelerim.
        Yaratanın isminden intihal edilmiş, arda kalmış, darda bırakılmış Yâr. Bilmez misin tüm düşünme yetilerim tarumar. Görmez misin, kaşifsiz kalmış, senden gayrı kimseye tenezzül etmemiş, gizeminle zifiri karanlıkta kalmış şu solumdaki virane kümbette,   Fatih’in fethe olan inancı, Çaldırandaki Yavuz’un azmi, pes etmeyen Eyüp’un, çarmıhtaki İsa'nın sabrı var. Ey yar, bir tıfılın elinde, sermayesi ‘yok’ olan bir kibrit çöpü gibi, zemheri ayında bile her yeri yakmaya muktedirdir gönlüm. Lakin Sina Çölünün kumunda, şaşılır  bir çabayla, ufuksuz bir umutla, güneşin deruna zarar temasıyla  yanmasına rağmen, hedeften şaşmayanlar var. Islahı muhal, dizginsiz, eyersiz şu gönül, kendi yanar durur da, etrafını da yakarsa, yakışır mı ona!
           Ey yar; sen ki, cevapsız bir sual farzet beni, ne çektiğimi anla, ne söylediğimi, çarmıhıma eksilmesin mıhların yeter yanmama...
        Ey yar, var ile yok alemine sırdaş olmuş, hemhal olmuş şu yüreğime, mesafe mi biçtin? İstemezsen gelme. Alev topuna dönmüş bedenimden uzak tut kendini, sen yanma ki yanmayayım ben…! 
       Velhasıl; Çekil kenara ey yâr, nara bürünmüş bir gönlün gölgeye ihtiyacı mı var. Bir nefes kadar yakın, bir yıldız kadar uzak bir yar/atan, tüm Yârları attıran bir Yâr’im zaten var...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum