Gücü kadrosunda

  • Dolar 6.7668
  • Euro 7.5733
  • GR ALTIN 371.69
  • ÇEYREK 610.29

  • 06 Nisan 2020, Pazartesi 9:47
Hacı AhmetÜNLÜ

Hacı Ahmet ÜNLÜ

DÜŞÜN ÂD KAVMİ SEMUD MİLLETİ LUT KAVMİ NE OLDU ALLAH'A İSYAN SONUCU..?

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ALLAH' ın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya sonsuz hamd olsun. 

Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.Kim iyilik yaparak kendini ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak ALLAH'a varır.

 

Düşünsenize Âd kavmi, Semud milleti, Lut kavmi, Tubba ahalisi, Ress toplumu gibi Kuran'da anlatılan kavimlerin hepsi helâk olmadı mı? Veya babanızın, dedenizin babasının babası hepsi helâk olmadılar mı? Ama buradaki helâk olmanın manası En'âm suresinin beyanıyla zalimlerin yok olup gitmesidir. 

 

Rabbimizin göndereceği böyle bir azapla helâk olacak olanlar ancak zalimlerdir. Zalimler helâk olacaklardır, ya da zalimlerden başkası asla helâk olacak değildir. Böyle bir durumda helâk olacak olanlar ancak zalimlerdir. Zalimlerden başkası için helâk sözü caiz değildir. Ölmek işi herkes içindir ama helâk işi sadece zalim kâfirler içindir. İşte Musa, işte Firavun, işte İbrahim, işte Nemrut, işte Harun, işte Karun, işte Bel'am, işte Hâmân. Peki hepsi de helâk oldular mı? Asla. Kur'an bize anlatıyor ki Allah'ın istediği biçimde yaşayıp ölümü öyle-ce bulanlar kurtuldu, geri kalanlar ise helâk olmuştur. 

 

İşte suçlulara biz böyle yaparız, veylol-sun yalan söyleyenlere. Peki hangi konuda yalan söyleyenlere? Az evvel anlatılan konularda yalan söyleyenlere. Yani helâk edilenler konusunda, eskiler konusunda, tarih konusunda yalan söyleyenlere veylolsun diyor Rabbimiz.

 

Rabbimiz burada bir soru soruyor: “Biz öncekileri yok etmedik mi?” Bakın işte yalan ko-nularından, yalan alanlarından birisini anlatıyor Rabbimiz. Üzerinde yalan söylenebilen konulardan birisi demek ki buymuş. Neymiş bu birinci alan? Rabbimiz geçmişlere dikkatimizi çektiğine göre, geçmişlere ne yaptığını gündeme getirdiğine göre anlıyoruz ki birinci yalan konusu tarihtir veya zamandır. 

 

Çünkü Rabbimiz bizim önceye, öncekilere, eskilerin durumuna, yani zamana, tarihe dikkatlerimizi çekiyor. Sonra da diyor ki, “veylolsun o yalancılara! Cehenneme gitsin o ya-lancılar!” Öyleyse zamanla, tarihle ilgili yalanlar insanları Cehenneme götürecektir. 

 

Evet unutmayalım ki tarihle ilgili yalanlar insanı Cehenneme götürecektir. Peki ne tür yalanlardır bunlar? Yani tarihle ilgili nasıl yalan söylenir? Meselâ Mısır tarihinden söz edilir, ama hiçbir an, bir satır bile olsa, bir sayfa, bir cümle bile olsa Mısır'ı Mısır yapan Hazreti Yusuf'tan, Hazreti Musa'dan söz edilmezse, işte bu tarih konusunda en büyük bir yalandır ki insanı mutlaka cehenneme gö-türecektir. Veya genel tarihten, insanlık tarihinden söz edilir, ama bu tarihin baş imamları, baş mimarları olan peygamberlerden bir satır bile söz edilmezse, peygambersiz bir insanlık tarihi gündeme getirilirse, işte yalanların en büyüğü, en adisidir ki bu yalan, insanı mutlaka cehenneme götürecektir.

 

Veya meselâ tarihten söz edilir, ama hep saraylardan, köşklerden, yapılardan, yapıtlardan söz edilirse, veya tarihten söz edilirken sadece savaşlardan, vuruşmalardan söz edilir, ama insanların inanışlarından, dinlerinden, yaşayışlarından söz edilmezse, işte bu yalanların en büyüğüdür ve cehenneme götürücü bir yalandır. 

 

Veya tarihten söz edilirken sadece idarecilerden, ezenlerden, önde gidenlerden, zalimlerden, despotlardan söz edilir, onların tarihlerinden söz edilir, ama mazlumların, mustazafların, garibanların, ezilenlerin tarihinden söz edilmezse, işte bu tarih adına söylenmiş cehenneme götürücü bir yalandır. Şu anda okuduğunuz tarihin bu yalanlarla dolu olduğunu biliyorsunuz. Veya zamanla ilgili yalanlar. Zamana ilişkin yalanlar da insanı cehenneme götürücü yalanlardır.

ALLAH 'ım, ümmet-i Muhammed'in hâlini ıslâh eyle! ALLAH'ım , ümmeti Muhammed'in sıkıntılarını gider

ALLAH 'ım, ümmet-i Muhammed'e rahmet eyle

اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً

(Ali el-Müttakî,no: 3212, 3702)

Allahumme Âmin


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık