Gücü kadrosunda

  • Dolar 6.8191
  • Euro 7.5787
  • GR ALTIN 380.12
  • ÇEYREK 623.94

  • 20 Eylül 2019, Cuma 16:11
Hacı AhmetÜNLÜ

Hacı Ahmet ÜNLÜ

Müslümana Yakışmayan Düşünce Söz Ve Hareketlerden Sakınmak

İslam dinini delille bilmek demek yaptığımız amellerin Kur’an-ı Kerim’den ve hadis-i şeriften aslını araştırarak buna uygun amel etmek; dolayısıyla bid’at, hurafe, körü körüne taklit gibi Müslümana yakışmayan düşünce, söz ve hareketlerden sakınmak demektir.

Bunu yapmayan bir kimsenin küfür ve şirk bataklığına düşmesi her an için ihtimal dahilindedir.
İslam dini; Allah’ın birliğine teslim olmak, yalnız Allah’a itaat etmek, şirkten ve şirk ehlinden uzak olmaktır.
Allah-u Teâlâ’nın birliğine teslim olmak demek; O’nu ulûhiyyette, rububiyyette, isim ve sıfatlarında birlemek demektir. Yani; layık olduğu isim ve sıfatları O’na vermek ve sadece O’na ibadet etmek, böylece O’nu tek rab bilip bütün ibadetleri yalnızca O’na yapmaktır.
Yalnız Allah’a itaat etmek demek ise; Allah’ın emrettiği şeyleri yapmak, yasaklarından kaçmak ve bütün bunları Allah’ ın rızasını kazanmak için yapmak, demektir.
Şirkten ve şirk ehlinden beri olmak demek;  hem inanç hem de amelde şirk ve şirk ehline karşı düşmanlık göstermek, buğz etmek ve onlardan uzak durmak demektir.
Bir insanın Müslüman olması için şirkten uzak durması gerektiği gibi şirk ehlinin düşünce ve hareketlerinden, adetlerinden ve onlara benzemekten de kaçınması, onları sevmemesi, onlarla dostluk kurmaması gerekir.
Şirk ve şirk ehlinden beri olmak iki kısma ayrılır:
1 - Amelden beri olmak: Bu, şirk ve küfür amellerinden beri olmaktır ve her Müslümana farz-ı ayndır.
Demokrasiden, parlamentodan, laiklikten ve buna benzer küfür ve şirk amellerinden beri olmak gibi...
2 - Yapandan beri olmak: Bu ise, müşrik ve kâfirlerden beri olmaktır.
Laikleri, ırkçıları ve bunlar gibi kâfirleri sevmemek, onlara düşman olmak, onların amellerinden beri olmak, onlara buğzetmek ve onların İslam milletinden olmadığına iman etmektir.
Şirk ve şirk ehlinden beri olmak şöyle olur:
1 - Kalben beri olmak: Bu, müşriklere ve şirke kalple buğzetmek, onları sevmemek ve onların yok olmalarını temenni etmekle olur.
Örneğin; Yahudilere, Hıristiyanlara, Hindulara, komünistlere, laiklere ve parlamenterlere kalben buğzetmek ve onların yok olmalarını temenni etmek gibi... Bunu yapmak her Müslümana farz-ı ayn olup hiçbir durumda sakıt olmaz. Çünkü bu mesele kalple alakalıdır.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim Lâ İlâhe İllâllah derse ve Allah’tan başka ibadet edilenleri reddederse malı ve kanı haram olur, onun hesabı Allah’a aittir.” (Müslim)
İbrahim aleyhisselam’ın, kavminden beri olduğunu bildiren ayet buna delildir.
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“İbrahim ve beraberinde olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Hani bir zaman onlar kavimlerine şöyle demişlerdi: “Biz sizden ve sizin Allah’tan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi reddettik. Yalnız Allah’a iman etmenize kadar bizimle sizin aranızda ebedi bir düşmanlık ve kin ortaya çıkmıştır.” (Mümtahine: 4)
2 - Sözle beri olmak: Bu, şirk ve şirk ehlinden beri olduğunu dille söylemek, yani; müşriklerin dinlerinin batıl olduğunu, bu dinler üzere olanların müşrik ve kâfir olduklarını dille beyan etmektir.
Bunun delili ise;
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“De ki: “Ey kâfirler! Sizin taptığınıza tapmıyorum.” (Kâfirun: 1-2)
Ayetteki; “De ki” lafzı “ dilinle söyle” demektir.
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“İbrahim babasına ve kavmine demişti ki: “Beni yaratan hariç sizin taptığınız şeylerden uzağım. Beni doğru yola eriştirecek olan şüphesiz O’dur. İbrahim ardından geleceklere bu sözü devamlı kalacak bir miras olarak bıraktı. Artık belki doğru yola dönerler.” (Zuhruf: 26-28)
Ayetteki; “İbrahim dedi ki” lafzı “dili ile onların dinlerinden beri olduğunu söylemiştir” manasındadır.
Bu meselenin en düşük mertebesi; müşrikleri ve müşriklerin dinini istemediğini, sevmediğini, onlara muhalefet ettiğini, onların yolunun doğru olmadığını ifade eden sözleri dille söylemektir.
3 - Bedenle beri olmak: Bu, şirk ve şirk ehliyle bedenen cihad etmek, yani; onların taptıklarını yok etmek ve tahrip etmek için bedenle mücadele etmektir.
Bunun delili ise;
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor
Ey nebi! Kâfirlerle ve münafıklarla cihad et ve onlara sertlik göster. Onların varacakları yer cehennemdir ve (orası) ne kötü dönüş yeridir.

 (Tevbe Suresi Ayet  73)                                      
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:
Kim bir münkeri görürse eliyle değiştirsin.

 (Müslim)                                                                        
Bedenle beri olmak, Müslümanın gücü nispetinde farz-ı ayndır. Güç yetiremiyorsa farz değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık