Şanlıurfa haberleri burada.

  • Dolar 6.0862
  • Euro 6.5722
  • GR ALTIN 314.93
  • ÇEYREK 514.91

  • 19 Ağustos 2019, Pazartesi 8:11
Hacı AhmetÜNLÜ

Hacı Ahmet ÜNLÜ

PEYGAMBERLERİN TAĞUTU RED ÇAĞRISI

Kullarını karanlıklardan aydınlığa çıkaran Rahmet sahibi yüce Rabbimiz kullarına hakikatleri bilsinler ve yaşasınlar diye peygamberler göndermiştir. 

Andolsun ki biz her ümmete Allah’a ibadet/kulluk edin. Tağuta kulluktan da kaçının diye bir peygamber gönderdik.
(Nahl Suresi Ayet 16/36) 
Tağutu red etmeyenler tağuta kulluk yapıyorlar demektir. Rabbimiz tağuta ibadet/kulluk edenler olduklarını bizlere bildirmiştir.
Allah subhanehu ve teâlâ’ya ibadete ve O’nun dışındakileriyse redde çağıran peygamberlerin kavimlerine bunu ifade ettiklerini görmekteyiz.
Ey kavmim! Allah’a ibadet edin! Sizin ondan başka ibadet edeceğiniz yoktur.
 ( Araf Suresi Ayet 7/59 )
Evet, istisnasız tüm gönderilen elçiler, kavimlerini Allah subhanehu ve teâlâ’ya itaat ve ibadet etmeye, O’ndan başka itaat ve ibadet edilenlerin tümünü red etmeye çağırmışlardır.
Demek ki Rabbimiz Allah subhanehu ve teâlâ’ya itaat/ibadet ile O’ndan başkasına itaat/ ibadet bir arada bulunamayacağına göre, Allah subhanehu ve teâlâ’ya itaat/ibadet edenlerin yapması gereken şey öncelikle tüm cüzleriyle tağutu red etmektir. Yalnızca Allah subhanehu ve teâlâ’ya ibadet edebilmek için önce tağutlara ‘La’ denmelidir.
Yine Rabbimizin: “Bunlar, (tağuta) muhâkeme olmayı istiyorlar. Oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuşlardı
 Nisa Suresi Ayet 4/60 
Buyruğunda da tağutun red edilmesi gerektiği açıklanmaktadır.
Tüm hak davetçileri batıla karşı hakkı haykırırken tağuta düşmanlıklarını göstermişlerdir. Zira tağut karanlığın temsilcidir. İnsanlara kara bir hayatı sunar. Onları imanın nurundan uzaklaştırıp, küfrün karanlıklarına çeker.
ALLAH imân edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan(küfürden) aydınlığa (imâna) çıkarır. Kâfirlerin velileri ise tağuttur. Onları aydınlıktan (imândan) çıkararak karanlıklara (küfre) sokarlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalırlar.
 Bakara Suresi Ayet 2/257
Tüm gönderilen peygamberler küfrün karanlığının temsilcilerine savaş açmışlardır. Savaş açılanlar ise kimi zaman cansız putlar, olabileceği gibi, kimi zamanda canlı putlar olan Firavun, Nemrut, Karun, Belam olmuştur.
Aydınlığın karşısında yer olan bu karanlık cephe insanlığa Allah subhanehu ve teâlâ’nın kulluktan kullara kul olmaya çağırmışlar, hatta sadece çağırmakla da kalmayarak kendilerine boyun eğmeyenlerle savaşmışlardır. Elbette ki ilahi vahyin taraftarları her zaman ve de zeminde bu batıl güçlere, bu tağuti otoriterlere karşı direnmiş, olanlara boyun eğmemişlerdir. Durum bu günde farklı değildir.
Bu günde insanları Allah subhanehu ve teâlâ’nın yolundan alıkoymaya çalışan karanlığın savunucularıtağutlar iş başındadırlar. Onlara karşı uyanık olup, onları red etmek ve redde çağırmak her Müslüman için kaçınılmaz bir görevdir.   
Tağuta kulluk etmekten kaçınan ve Allah’a gönülden yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır. Öyleyse kullarımı müjdele
(Zümer Suresi Ayet  39/17)
Hamd âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem’in, âlinin ve ashâbının üzerine olsun


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık