Gücü kadrosunda

  • Dolar 6.8612
  • Euro 7.7521
  • GR ALTIN 392.22
  • ÇEYREK 643.48

  • 10 Ocak 2019, Perşembe 13:02
SinanÇAKMAKLI

Sinan ÇAKMAKLI

AKİDE İLE DİRİLMEK

Müslüman ferdin ilk ve en temel dayanağı kuşkusuz akidedir. Yeniden silkinişin, istikametin, vasat hareket etmenin ve itidalli olmanın yolu sağlam akideden geçer. Akide ferdin bütün potansiyelini ihtiva eder. Muhtelif sahalarda insanlığın çalışma ve enerjilerinin, ictimai potansiyelinin hepsi akide esasından neş’et eder.

İslam cemiyetinin ilk mercii kur’an idi. Binaenaleyh İslam toplumu bizzat kur’an dan neş’etti. Bu toplumun oluşum ve seyri tarih boyunca beşer hayatının en hayretengiz mucizesi idi.

Bu ümmet o kur’anı yaşadı ve ilk derecede ona inandı. İndirilen elçiye sımsıkı sarıldı, dayandı ve eşsiz bir itaat sergiledi. Dolaysıyla saadet devrini yaşadılar ve bir sonraki tabiin nesline katıksız inanç ve İslam mirasını devrettiler. Allah cümlesinden razı olsun, tabiinlerde inanç ve akide esaslarını yazdılar, derlediler sonraki nesillere önemli kaynak eserler bıraktılar. Ancak zamanla insanlar kur’andan, sünnetten, sahih kaynaklarından Kur’anın kendine has üslubundan, değerlerinden ve atmosferinden uzak kaldılar. Bu nedenle ümmet zayıfladı, güç yitirdi, bütün ehli gâvurun taarruzuna maruz kaldı.

Öyle ise gerçek manada bir İslam hayatını yeniden kurmak için cihat etmeyen, enerji sarf etmeyen, yorgunluğunu çekmeyen bu zor ve meşakkatli işe onun gerektirdiği fedakârlıklara, elem ve ızdıraplara katlanmadan asude kafayla yaşayan kimse gerçek manada kur’anın tabiatını ve ruhunu idrak edemez.

Yeniden Kur’anın ve Sünnetin gölgesinde yaşama gayretiyle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

HABER SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ ?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık